Trwa ładowanie...

Jaka jest idealna długość snu dla osób w średnim wieku i seniorów? Naukowcy znają odpowiedź

Partner materiału: PAP

Naukowcy obliczyli idealną długość snu dla osób w średnim wieku i seniorów. Według nich zbyt mało snu negatywnie wpływa na wydajność poznawczą i kondycję psychiczną. Wyniki analizy zostały opublikowanie w czasopiśmie "Nature Aging". Jak długo zatem spać, by być zdrowym i efektywnym?

spis treści

1. Sen jest podstawową fizjologiczną potrzebą organizmu

Sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Pomaga również zachować mózg w zdrowiu poprzez usuwanie produktów przemiany materii. Z wiekiem często obserwuje się zmiany we wzorcach snu, w tym trudności z zasypianiem i nieprzerwanym snem oraz gorszą jakość snu.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem.
Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. (Getty Images)

Grupa naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Fudan University w Szanghaju przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowano dane prawie 500 tys. dorosłych w przedziale wiekowym 38-73 lat.

Zapytano uczestników o ich wzorce snu, samopoczucie i zdrowie psychiczne. Również byli poddani testowi funkcji poznawczych. W przypadku prawie 40 tys. z nich badacze dysponowali dodatkowymi danymi z obrazowania mózgu i genetycznymi.

Zobacz także: Sposoby na zdrowy sen alergika

2. Ile wynosi idealna długość snu dla osób w wieku średnim i seniorów?

Uczeni wywnioskowali, że siedem godzin snu było optymalną długością dla osób w wieku średnim i seniorów. Według nich niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych m.in. problemami dotyczącymi pamięci, szybkości przetwarzania informacji, uwagi wzrokowej oraz reakcji na trudne i stresujące sytuacje.

Zdaniem prof. Barbary Sahakian z Uniwersytetu w Cambridge dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, szczególnie wraz z biegiem lat. - Znalezienie sposobów na poprawę snu u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie, żeby pomóc im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i samopoczucia - dodaje.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Aging".

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Partner materiału: PAP
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza