Trwa ładowanie...

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? Naukowcy wymieniają 12 głównych przyczyn choroby

Przez dziesięciolecia eksperci uważali, że demencja jest uwarunkowana genetycznie, a głównym czynnikiem jej występowania jest starzenie się. Jednak w ostatnich latach naukowcy stają się coraz bardziej pewni, że znacznie można ograniczyć ryzyko zachorowania na demencję, a głównym czynnikiem wpływającym na kondycję mózgu jest styl życia.

1. 12 głównych czynników demencji

Wprowadzenie zrównoważonej diety, ograniczenie używek i większa ilość ruchu może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym życiu.

Badania sugerują, że złe nawyki związane ze stylem życia wraz z czynnikami środowiskowymi, historią medyczną i edukacją — są odpowiedzialne za 40 proc. (około 340 000 z 850 000) przypadków demencji w Wielkiej Brytanii.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

Zespół 28 czołowych światowych ekspertów w dziedzinie demencji, który przeprowadził recenzję dla czasopisma medycznego Lancet, zidentyfikował 12 czynników, które przyczyniają się do ryzyka wystąpienia demencji:

 • Edukacja – lepsza edukacja wprowadza nawyk ciągłego uczenia się, utrzymywanie aktywności mózgu. Gorszy dostęp do edukacji zwiększa ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym wieku.
 • Problemy ze słuchem – mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji. Udowodniono jednak, że używanie aparatów słuchowych znacznie zmniejsza to ryzyko.
 • Uszkodzenia mózgu – udowodniono zależność między występowaniem demencji a obrażeniami głowy m.in. u sportowców (głównie pięściarzy i footballistów).
 • Nadciśnienie - gdy skurczowe ciśnienie tętnicze osiąga wartość powyżej 140 mmHg.
 • Picie alkoholu - około 9 kufli piwa lub 15 małych kieliszków wina tygodniowo zwiększa ryzyko starzenia się mózgu i demencji.
 • Otyłość - BMI powyżej 30.
 • Palenie papierosów.
 • Izolacja społeczna.
 • Depresja.
 • Brak ruchu.
 • Cukrzyca.
 • Zanieczyszczenie powietrza

2. Należy wprowadzić zmiany w stylu życia

Profesor Clive Ballard z University of Exeter, powiedział: "Nasze odkrycia stanowią ekscytującą okazję do poprawy życia milionów ludzi na całym świecie poprzez zapobieganie lub opóźnianie demencji, poprzez zdrowszy styl życia, obejmujący więcej ćwiczeń, utrzymanie zdrowej wagi i rzucenie palenia oraz dobre leczenie czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi".

Naukowcy, do których należą wiodący na świecie brytyjscy naukowcy z University College London, Cambridge, Exeter, Edynburga i Manchesteru podkreślili, że większość ryzyka demencji wynika z genetyki i innych niekontrolowanych czynników, ale część można znacznie ograniczyć wprowadzając zmiany do swojego stylu życia.

Dr Rosa Sancho, kierownik działu badań w Alzheimer's Research UK, dodała: "Chociaż nie ma niezawodnego sposobu zapobiegania demencji, najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego mózgu wraz z wiekiem jest pozostanie aktywnym fizycznie i psychicznie oraz stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety (nie palić, pić tylko w zalecanych granicach i kontrolować wagę, cholesterol i ciśnienie krwi)".

Ponieważ żadne metody leczenia nie są jeszcze w stanie spowolnić lub zatrzymać początku demencji, podjęcie działań w celu zmniejszenia tego ryzyka jest ważną częścią naszej strategii walki z tą chorobą.

3. Politycy mogą mieć wpływ na zachorowania

Kierownik badań profesor Gill Livingston z University College London, który zaprezentował wyniki na Międzynarodowej konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, zaapelował do polityków, żeby wzięli odpowiedzialność za zmniejszenie części ryzyka, w szczególności poprzez rozwiązanie narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz także: Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza