Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak właściwie rozszerzać dietę dziecka?

Dietę dziecka najlepiej rozszerzać stopniowo
Dietę dziecka najlepiej rozszerzać stopniowo

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Jadłospis niemowlęcia początkowo składa się wyłącznie z mleka mamy. Z czasem w menu małego dziecka zaczną się pojawiać nowe smaki. Etap rozszerzania diety jest bardzo ważny dla jego rozwoju, m.in. od tego, w jaki sposób przebiegnie ten proces, zależeć będą preferencje smakowe i nawyki żywieniowe dziecka teraz i w przyszłości. Z tego względu warto odpowiednio przygotować się do tego momentu.

spis treści

1. Zdrowe nawyki od samego początku

Szczególne znaczenie dla niemowlęcia ma 1000 pierwszych dni jego życia. Jest to okres wyjątkowo intensywnego wzrostu i rozwoju, w trakcie którego ma miejsce m.in. rozszerzanie diety. Proces ten jest kluczowy dla rozwoju preferencji smakowych dziecka. To właśnie we wczesnym dzieciństwie najłatwiej jest nauczyć malucha jedzenia różnorodnych warzyw i owoców. Jak wskazują badania, prawidłowe nawyki żywieniowe, wykształcone na tak wczesnym etapie życia, mają największą szansę na przetrwanie w przyszłości[1].

2. Od wyboru do… nawyku

Wprowadzanie posiłków uzupełniających do diety dziecka należy zacząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[2]. Warto mieć świadomość, jak istotny jest to proces. Jeśli dziecko na tym wczesnym etapie pozna różnorodne smaki, chętniej będzie sięgało po nie w przyszłości. Pełnowartościowe i urozmaicone posiłki pozwolą także dostarczyć wciąż dojrzewającemu organizmowi składniki odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego wzrostu.

Nowe produkty w diecie malucha powinny pojawiać się stopniowo i być dopasowane do etapu jego rozwoju. Warto zadbać o rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka od warzyw – jeśli najpierw podamy mu owoce, przyzwyczajony do ich smaku maluch może potem z niechęcią podchodzić do mniej słodkich warzyw. Nie należy również poddawać się, jeśli niemowlę początkowo negatywnie zareaguje na nieznany wcześniej składnik. Czasem nowy smak trzeba podać nawet kilka razy, zanim dziecko go zaakceptuje.

3. Sztuka urozmaicania

Rozszerzając dietę dziecka o nowe smaki, rodzic powinien mieć na uwadze różnorodność podawanych niemowlęciu składników. Pomocą w doborze bezpiecznego produktu dopasowanego do etapu rozwoju malucha pod kątem składu i konsystencji jest umieszczone na jego opakowaniu wskazanie wiekowe, informujące, że produkt jest odpowiedni dla niemowlęcia po 6., 8. czy 9. miesiącu życia.

Wprowadzając dziecko w świat nowych smaków, należy zadbać o bezpieczeństwo podawanych mu produktów. Jest to szczególnie istotne w trakcie 1000 pierwszych dni jego życia , kiedy jego organizm jest znacznie bardziej wrażliwy niż organizm osoby dorosłej i wciąż się rozwija. Produkty dla niemowląt i małych dzieci muszą spełniać znacznie bardziej restrykcyjne normy niż żywność dla dorosłych. Co więcej, każda partia warzyw, owoców i zbóż BoboVita przechodzi nawet ponad 600 testów jakości. Dzięki temu rodzice mają pewność, że żywność podawana dziecku pochodzi od zaufanych dostawców i jest bezpieczna dla rozwijającego się organizmu.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza