Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak uspokoić nerwy?

Menopauza to ostatnia w życiu kobiety miesiączka. Terminu tego używa się jednak często potocznie, w znaczeniu całego okresu przekwitania, czyli przejścia pomiędzy okresem prokreacji a starością. Zmiany hormonalne, jakie w tym czasie następują, powodują liczne dolegliwości, których natężenie zmusza zwykle kobietę do poszukiwania pomocy w medycynie - zarówno konwencjonalnej, jak i alternatywnej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Objawy klimakterium mają charakter zarówno somatyczny (np. uderzenia gorąca, suchość pochwy, obniżone libido, cienkie, suche włosy), pojawienie się owłosienia typu męskiego, pogorszenie wyglądu skóry), jak i psychiczny (huśtawki nastrojów, zaburzenia snu i koncentracji). W tym artykule skupimy się na tych ostatnich.

spis treści

1. Nerwy w menopauzie

Mniej więcej w okresie, kiedy miesiączki zaczynają pojawiać się w nieregularnych odstępach, zaczynamy obserwować, że nasz sposób postrzegania otaczającego świata oraz reakcje nie są takie, jak dotąd. Stajemy się nerwowe, drażliwe. Obojętne dotychczas bodźce potrafią nas rozsierdzić tak, że same się temu dziwimy. Odczuwamy ogromny stres. Nocne uderzenia gorąca, pocenie się w najmniej pożądanych momentach, zaburzenia sfery seksualnej i pogorszenie wyglądu skóry - to wszystko dodatkowo zaostrza problemy z równowagą psychiczną.

To musisz wiedzieć

Rezultatem „naturalnych” zaburzeń hormonalnych podczas menopauzy są różnego rodzaju problemy psychiczne oraz ze snem. Czasem osiągają one tak duże nasilenie, że psychiatra rozpoznaje konkretną jednostkę chorobową, jak depresja czy zaburzenia lękowe lub też bezsenność. Najczęściej jednak dolegliwości nie są na tyle nasilone, by można było rozpoznać chorobę psychiczną.

Niezależnie od stopnia nasilenia tych zaburzeń, winą za taki stan rzeczy obarczamy niedobór hormonów syntetyzowanych i wydzielanych przez jajniki i wywołane przez to nieprawidłowości w neuroprzekaźnictwie. Estrogeny, progesteron, androgeny - wszystkie powyższe hormony wpływają na stężenie serotoniny w mózgu. Ten neuroprzekaźnik jest zaś ściśle związany z nastrojem. Kiedy poziomy wyżej wymienionych hormonów gwałtownie zmieniają się, tak jak to ma miejsce w okresie przekwitania, samopoczucie kobiety może być bardzo zmienne. W końcu wpadamy w istne błędne koło: rozchwianie emocjonalne, spowodowane zawirowaniami hormonalnymi, wywołuje stres. Stres nasila zaburzenia hormonalne, co z kolei przekłada się na większe problemy z utrzymaniem spokoju ducha.

Najczęściej wymienianymi zaburzeniami psychicznymi u kobiet w okresie okołomenopauzalnym są zaburzenia afektu - depresja lub, częściej, stany obniżonego nastroju nieosiągające poziomu pełnoobjawowej depresji, a także zaburzenia lękowe (nerwicowe) - np. napady lęku, oraz bezsenność - problemy z zasypianiem, wczesne budzenie się, płytki sen. Typowe są huśtawki nastrojów - w ciągu krótkiego czasu przechodzimy od depresji do euforii. Jesteśmy płaczliwe, trudno nam kontrolować negatywne emocje, z byle powodu gniewamy się na bliskich czy współpracowników. Do tego dołączają się kłopoty z koncentracją i utrata entuzjazmu do wszelkiej aktywności, która dotychczas sprawiała nam radość. Nieraz, w bardziej nasilonych przypadkach problemów psychicznych okresu klimakterium, pojawiają się nawet myśli czy próby samobójcze.

2. Zioła na nerwy

W każdym przypadku, gdy stwierdzimy u siebie problemy natury psychiczne - również w okresie klimakterium, należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Jako specjalista od tej sfery, będzie on potrafił rozpoznać stopień nasilenia i rodzaj zaburzeń, z którymi się borykamy. Na podstawie postawionej diagnozy, przy współpracy z ginekologiem, zaproponuje on odpowiednie leczenie. Często wybieranym przez lekarzy rozwiązaniem w przypadku kobiet w okresie klimakterium, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na dostarczaniu organizmowi od zewnątrz (tabletki, plastry) hormonów, których nie produkują już w wystarczającej ilości jajniki. HTZ pomaga poradzić sobie nie tylko z rozchwianymi emocjami, ale też z objawami somatycznymi, jak chociażby uderzenia gorąca czy suchość pochwy. Jeśli jednak psychiatra zdiagnozuje depresję czy zaburzenie lękowe, konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia, w postaci leków przeciwdepresyjnych i/lub psychoterapii.

Na szczęście bardzo często, jak wyżej wspomniano, w okresie okołomenopauzalnym cierpimy „jedynie” na umiarkowanie nasilone zaburzenia lękowe czy depresyjne, niespełniające kryteriów choroby. W takich przypadkach skuteczne mogą być metody lecznicze z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, jak np. techniki relaksacyjne (joga, tai chi, medytacja), picie wywarów z ziół czy przyjmowanie różnego rodzaju roślinnych i mineralno-witaminowych suplementów diety. Jakie zioła należą do najczęściej stosowanych przez kobiety ze skołatanymi nerwami? Na pewno warto pamiętać o:

  • Melisie - ma ona działanie uspokajające i odprężające;
  • Kozłku lekarskim (walerianie) - również uspokaja i ułatwia zasypianie;
  • Dziurawcu - zmniejsza on objawy łagodnej depresji i wspomaga zasypianie;
  • Rumianku - łagodnie działa uspokajająco, choć znany jest głównie ze swojego leczniczego wpływu na przewód pokarmowy oraz z właściwości antybakteryjnych;
  • Głogu - działa wyciszająco;
  • Serdeczniku - łagodzi stany napięcia nerwowego i działa delikatnie nasennie.

Wymienione wyżej zioła możemy przyjmować w postaci naparów lub tabletek czy kapsułek. Zanim zdecydujemy się na taką formę terapii, pamiętajmy jednak, by skonsultować się z lekarzem. Preparaty ziołowe mogą bowiem, podobnie jak leki konwencjonalne, pomagać w jednych, a zaostrzać inne stany chorobowe. Często również zioła wchodzą w interakcje z lekami, co może spowodować nawet bardzo poważne problemy zdrowotne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza