Trwa ładowanie...

Jak uratować związek?

Każdy związek w pewnym momencie napotyka na problemy. Nawet najszczęśliwsze pary prędzej czy później doświadczą kryzysu w związku. Niektóre konflikty małżeńskie są trudniejsze do rozwiązania, inne łatwiejsze, ale każde mogą umocnić związek, jeśli się z nich wyciągnie wnioski na przyszłość. Jak uratować związek, który przechodzi kryzys? Pierwszym krokiem jest przyznanie, że ma się problem. Następnie warto wspólnie zastanowić się nad przyczynami kryzysu. Jeśli uda się je ustalić, trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem.

1. Czy związek warto ratować?

Zanim postawi się pytanie, jak uratować związek małżeński, warto zastanowić się, czy w ogóle warto to robić. Jest to prawda trudna do przyjęcia, ale niestety, nie zawsze jesteśmy z kimś, kto jest dla nas odpowiedni. Jeśli partnerzy często się kłócą, mają niewiele wspólnego, ich poglądy różnią się w kluczowych kwestiach, a wszelkie próby poprawy sytuacji są jedynie tymczasowym rozwiązaniem, być może lepiej będzie zakończyć taką znajomość i pozwolić sobie nawzajem znaleźć prawdziwe szczęście.

Zobacz film

Osoby będące w związku małżeńskim lub innym stałym związku z dużym stażem przywiązują się do siebie nawzajem, a wygoda, poczucie stałości, a często również przyzwyczajenie sprawiają, że trudno im się przyznać, że nic już do siebie nie czują. Dlatego też niezwykle ważnym krokiem w ratowaniu związku jest uświadomienie sobie prawdziwych uczuć do drugiej osoby. Warto ratować związek, gdy wiecie, że relacja między wami jest silna, a przejściowe kłopoty w małżeństwie wynikają ze wzajemnego braku czasu dla siebie, zaniedbania w pielęgnowaniu uczucia. Trudniej podjąć decyzję w kwestii walki o związek, gdy czujesz, że uczucie wygasło, ale nie chcesz krzywdzić rozstaniem dzieci, które pojawiły się w związku.

2. Przyczyny problemów w związku

Nie można znaleźć rozwiązania kryzysu małżeńskiego bez uświadomienia sobie prawdziwych przyczyn problemów w związku. Jeśli nie sięgnie się do korzeni konfliktu, każde rozwiązanie będzie tymczasowe i nie wyeliminuje problemu, a jedynie go odsunie. Jeśli kryzys nastąpi po zdradzie jednego z partnerów, trzeba pamiętać, że zdrada sama w sobie też ma jakieś przyczyny. Niekiedy dochodzi do niej z nudy, częstych kłótni między partnerami, gdy jedna ze stron czuje się zaniedbywana albo z innych powodów. Jeśli chcemy uratować związek mimo zdrady, musimy odbudować wzajemne zaufanie i upewnić się, że ta sytuacja się nie powtórzy.

W wielu przypadkach konfliktów w związkach pomocna okazuje się terapia dla par. Jeśli jednak partnerzy nie zdecydują się na pomoc z zewnątrz, mogą rozwiązać swoje problemy samodzielnie. Warunkiem jest jednak całkowita szczerość wobec siebie samego i siebie nawzajem. Partnerzy powinni również dużo ze sobą rozmawiać i wykazać chęć znalezienia wyjścia z sytuacji. Jeśli jedna ze stron zamknie się na drugą, konfliktu nie będzie można rozwiązać. Jak uratować związek, w który wdarła się nuda, a uczucie zaczęło się wypalać? Można wrócić do chwil, gdy między partnerami było najwięcej emocji. Chodzenie na randki, długie rozmowy przy świetle świec, wspólne spędzanie czasu – to wszystko sprzyja wprowadzeniu świeżości do związku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza