Trwa ładowanie...

Jak uniknąć miażdżycy?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na miażdżycę, warto mieć pod kontrolą poziom homocysteiny. Jej nadmiar wpływa niekorzystnie na stan naczyń krwionośnych, a w konsekwencji prowadzić może nawet do zawału czy udaru. Zbyt wysoki poziom homocysteiny może wynikać z niewłaściwego przyswajania kwasu foliowego, spowodowanego mutacją genu MTHFR.

1. Przyczyny miażdżycy – cholesterol?

Każdy słyszał o „złym cholesterolu”, nazywanym również cholesterolem LDL, odpowiedzialnym za transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek organizmu. Ich nadmiar w organizmie odkłada się w naczyniach krwionośnych, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe i blokując prawidłowy przepływ krwi.

Przez to cholesterol LDL przyczynia się do chorób układu krążenia i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego warto zwrócić uwagę na czynniki mogące zwiększyć ryzyko osadzenia się tej szkodliwej substancji w naszych żyłach. Jednym z nich jest nadmierne stężenie homocysteiny.

Zobacz film: "Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa?"

Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren

zobacz galerię

2. Homocysteina – cholesterol XXI wieku

Nadmiar homocysteiny uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, sprawiając że są one bardziej podatne na odkładanie się zbędnych substancji (m.in. cholesterolu LDL). Przyczynia się więc ona do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Skąd się jednak bierze w naszym organizmie? Powstaje jako produkt uboczny przetwarzania białek i powinna od razu zostać przekształcona w inne, nieszkodliwe substancje. Czasem jednak proces ten jest zaburzony i poziom homocysteiny jest zbyt wysoki.

3. Wysoki poziom homocysteiny a mutacja MTHFR

Mutacja ta podnosi poziom homocysteiny, ponieważ zakłóca przyswajanie kwasu foliowego. On z kolei stanowi niezbędny element procesu metylacji, podczas którego homocysteina jest przekształcana w nieszkodliwe dla organizmu substancje. Wszelkie zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego mogą więc mieć wpływ na wzrost poziomu homocysteiny we krwi. Stwarza to ryzyko rozwoju hiperhomocysteinemii, a tym samym powstawania zmian miażdżycowych.

4. Homocysteina pod kontrolą – jakie badania wykonać?

Zarówno homocysteina, jak i cholesterol LDL występują naturalnie w organizmie – warto jednak kontrolować ich poziom, by mieć pewność, że nie jest zbyt wysoki. Można to sprawdzić za pomocą zwykłego badania krwi. Jeśli jego wyniki będą niepokojące, dobrze skonsultować się z lekarzem. Być może doradzi on testy pod kątem mutacji genu MTHFR.

To ważne, ponieważ osoby, u których występują takie zmiany powinny przyjmować kwas foliowy w odpowiednio przetworzonej formie. Podobne badanie mogą też rozważyć osoby z już stwierdzoną miażdżycą – może pomóc ono wyjaśni przyczynę choroby i umożliwi lepsze ukierunkowanie leczenia.

5. Miażdżyca – jak jej przeciwdziałać?

W profilaktyce przeciw rozwojowi miażdżycy szczególnie ważna jest dieta bogata w nisko przetworzone produkty. Dobrze wyeliminować z niej szkodliwy cholesterol oraz zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiednich dawek kwasu foliowego (pomoże to w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny).

Można więc wzbogacić dietę o podroby i rośliny strączkowe naturalnie bogate w kwas foliowy. U osób z mutacją MTHFR zaleca się jednak dodatkową suplementację zmetylowaną jego wersją. Dodatkowo, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru homocysteiny należy zadbać o dostarczenia do organizmu witamin z grupy B – szczególnie B12 i B6.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza