Trwa ładowanie...

Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły?

Pierwsza rzecz, która kojarzy się z powrotem do szkoły, to zakup przyborów szkolnych – tysiące reklam promujących „cudowne” ołówki, wielofunkcyjne plecaki i drogie podręczniki. Dla rodziców jest to okres mieszanych emocji: będziemy tęsknić za słonecznymi dniami spędzonymi nad wodą, niezakłóconym snem i lodowymi smakołykami. Z drugiej strony, będzie miło powrócić do codziennej rutyny. Koniec wakacji wywołuje podobne emocje u dzieci. One także będą tęsknić za letnią swawolą, ciesząc się zarazem, że znów spotkają swoich kolegów i koleżanki. W zamieszaniu związanym, z przygotowaniem dzieci do szkoły nie zapomnij o zapakowaniu dziecku „emocjonalnego plecaka”. Poniżej sugerujemy, jak ułatwić dziecku powrót do szkolnego życia.

1. Porozmawiaj z dzieckiem

Przy końcu lata znajdź trochę czasu, aby usiąść i porozmawiać z dzieckiem o nadchodzącym roku szkolnym. Zapytaj je, co myśli na ten temat, czy są rzeczy dotyczące powrotu do szkoły, które są dla niego stresujące. Dowiedz się także, na co dziecko czeka z niecierpliwością. Dobrym rozwiązaniem byłoby, gdybyś sama podzieliła się swoimi przemyśleniami na ten temat. Dzieci uwielbiają wiedzieć, co chodzi po głowie rodzicom. Pamiętaj, rozmowa z dzieckiem powinna angażować obojga rodziców. Poproś męża, aby towarzyszył ci podczas tego ważnego momentu. Maluchy cenią sobie czas spędzony sam na sam z mamą i tatą.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

2. Podziel się wspomnieniami

Podziel się z dzieckiem kilkoma zabawnymi lub pozytywnymi wspomnieniami z przeszłości. Dla dziecka może być to powtórne spotkanie z przyjacielem, z którym straciło kontakt przez lato, albo ulubiona lektura lub interesujący projekt grupowy z zeszłego roku. Ty sama postaraj się przywołać wspomnienia z czasu, kiedy uczęszczałaś do szkoły. Opowiedz dziecku jakąś wciągającą historię lub znajdź jakieś stare zdjęcie, które ułatwi ci rozmowę o doświadczeniach. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Gdy byłam mała, mama co roku kupowała mi nowy mundurek, który musiałam nosić w szkole” albo „Widzisz, tutaj mam zdjęcie z piątej klasy. O, a tutaj siedzę na ławce z koleżankami i piję oranżadę po szkole”. Ważne jest, aby dziecko poczuło twoją autentyczność. Tylko w ten sposób będzie szczere wobec ciebie.

3. Stwórz nową tradycję

Pomyśl o tym, jak mogłabyś uczynić ten nowy rok szkolny wyjątkowym. Zatrzymaj się na chwilę i zastanów, ile tych pierwszych dni dziecko ma już za sobą i ile nowych początków zostało jeszcze przed nim. To pozwoli ci spojrzeć z szerszej perspektywy i nauczy cię szacunku dla przemijającego czasu. Może wpadnie ci do głowy pomysł na nową tradycję, jak np. cukierkowe party w każdy piątek miesiąca, na które każde dziecko będzie mogło zaprosić przyjaciela. Fajnym pomysłem byłoby wybranie jednej piosenki, która towarzyszyłaby tobie i dziecku podczas codziennego przygotowania do szkoły albo taniec po każdym powrocie dziecka ze szkoły. Możesz skupić nowe tradycje wokół urodzin dzieci bądź innych ważniejszych wydarzeń rodzinnych. Bądź kreatywna!

Powrót do szkoły może być wspaniałym przeżyciem. Mimo, że może być stresujący dla ciebie i dziecka, pamiętaj, że jest on naturalną koleją rzeczy. Jak mówi stare przysłowie: „wszystko ma swój czas”. Coś musi się skończyć, żeby zaczęło się coś nowego. Cieszcie się czekającymi was zmianami!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza