Trwa ładowanie...

Jak uchronić się przed ślepotą? Badanie wykonasz w 10 minut

Nawet 80 proc. osób, które cierpią na ślepotę, mogłoby zachować wzrok. Jest jednak pewien warunek - należy regularnie wykonywać bezbolesne badanie. Trwa ono jedynie 10 minut, a pomaga wykryć najdrobniejsze zmiany w oku.

spis treści

1. Trzy miliony osób cierpi na choroby oczu

Na poważne choroby wzroku cierpi ok. trzech milinów osób. Są to:

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o czwartej fali. Jak będzie przebiegać?"

Nawet połowa z nich nie wie o zachodzących zmianach chorobowych, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom, w tym utracie wzroku, konieczne są regularne badania kontrolne.

2. Jak uchronić się przed ślepotą?

100 tys. Polaków cierpi na ślepotę. Ok. 80 proc. z nich mogłoby zachować wzrok, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie rozpoczną leczenie schorzeń, które powodują utratę wzroku.

Choroby oczu często przebiegają podstępnie, niezauważalnie. Mogą trwale uszkodzić wzrok. Dlatego regularne badania kontrolne są szczególnie ważne. Są one istotne po 40. roku życia.

Specjaliści za pomocą najnowszych technologii mogą wykryć nawet najdrobniejsze zmiany w oku. Ważne, aby dokonali tego na początkowym etapie schorzenia. Można je wówczas skuteczniej leczyć lub zahamować rozwój choroby.

Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób oczu takich jak: zaćma, jaskra, AMD i retinopatiia cukrzycowa - można ocenić podczas bezbolesnej oceny przesiewowej, która zajmuje mniej niż 10 minut.

Optometrysta wykonuje wówczas zdjęcie dna oka. Potem przesyła je do dokładnej analizy, która jest realizowana przez sztuczną inteligencję.

Specjalista wykonuje też pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oka oraz badanie refrakcyjne. Jeśli wyniki nie wykazują niczego niepokojącego, to wystarczy przyjść na ponowną wizytę za rok. Pacjent, u którego istnieje ryzyko wystąpienia któregokolwiek ze schorzeń, otrzyma rekomendację, aby jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza