Trwa ładowanie...

Jak uchronić się przed kleszczem?

Kleszcze to miniaturowe pajęczaki, które potrafią bezboleśnie wgryźć się w ciało człowieka. Żerują w lasach, w wysokich trawach, nad jeziorami. Pogryzienia przez kleszcze mogą być katastrofalne w skutkach. Choroby wywoływane przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

spis treści

1. Jak uchronić się przed kleszczem?

  • Właściwe ubranie

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

Idziesz na spacer do lasu, na łąkę, a może jedziesz nad jezioro? Ubierz się odpowiednio. Na ukłucia i pogryzienia narażona jest cienka część skóry (dobrze ukrwiona i wilgotna), czyli ta znajdująca się pod pachami, na karku, u nasady włosów, a także na zgięciach kolan. Żeby lepiej ją chronić nałóż koszulę z długim rękawem, długie spodnie, a na głowę nasuń czapkę lub kaptur. Po przyjściu ze spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało. Szczególną uwagę zwróć na miejsca narażone na pogryzienia, czyli w zgięciach i okolicach głowy.

  • Aerozole i płyny przeciwkleszczowe

W aptekach można kupić specjalne płyny lub aerozole, którymi należy spryskać ciało. Preparaty przeciwko kleszczom działają odstraszająco jedynie przez 2-4 godziny. Potem przestają chronić.

2. Szczepionka na kleszcze

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu polecana jest wszystkim, którzy planują spędzić wakacje na łonie natury lub w krajach tropikalnych. Szczepionka uchroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Żeby odporność na choroby odkleszczowe wzrosła należy przyjąć dwie dawki szczepionki przed okresem nasilonego występowania pajęczaków. Po roku można przyjąć trzecią dawkę utrwalającą.

3. Usuwanie kleszcza

Pod żadnym pozorem nie smaruj kleszcza masłem lub alkoholem. Wszelkiego rodzaju „ułatwienia” podrażniają kleszcza, który wydziela więcej szkodliwych substancji do naszego organizmu. Do wyciągnięcia kleszcza użyj pęsety lub pompki. Staraj się usunąć kleszcza w całości. Oderwana główka może spowodować rożne komplikacje zdrowotne. Po wyciągnięciu kleszcza obejrzyj dokładnie czy przypadkiem w skórze nie został fragment pajęczaka. Jeżeli nie udało ci się usunąć kleszcza w całości lub po jego usunięciu pojawił się rumień, zgłoś się do lekarza.

4. Objawy chorób odkleszczowych

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu ujawniają się czasami jakiś czas od pogryzienia. Borelioza z Lyme charakteryzuje się rumieniem wędrującym, naciekiem limfatycznym i objawami grypopodobnymi. Jeżeli zaniedba się chorobę, wówczas przyjmuje ona postać przewlekłą.

Kleszczowe zapalenie mózgu wywołuje gorączkę, bóle głowy, mięśni oraz uczucie ogólnego rozbicia. Jeżeli objawy po tygodniu nie ustąpią, przechodzą w poważniejsze zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Pojawiają się bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia orientacji, niedowłady, drgawki, utrata przytomności, a w ostateczności śpiączka. Kleszczowe zapalenie mózgu może doprowadzić do śmierci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Krzysztof Majdyło
Jak uchronić się przed kleszczem?
Jak uchronić się przed kleszczem? (Zdjęcie rodziny / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza