Trwa ładowanie...

Rozwój raka prostaty

Rak prostaty to drugi (po raku skóry) najczęściej wykrywany u mężczyzn nowotwór. Atakuje on prostatę - miejsce w organizmie mężczyzny, gdzie produkowany jest płyn potrzebny do transportu plemników podczas wytrysku. Prostata to inaczej gruczoł krokowy, jest położona pod pęcherzem moczowym.

Najczęściej rak prostaty atakuje najpierw gruczoły. Inne typy komórek, które także zawiera prostata, dużo rzadziej zamieniają się w zmutowane komórki rakowe. Nie wiadomo, dlaczego te, a nie inne komórki są podatne na nowotwory.

spis treści

Zobacz film: "Przyczyny wysokiej umieralności na raka prostaty w Polsce"

1. Przebieg raka prostaty

Rak prostaty może przebiegać bez przerzutów przez lata. Rozwija się raczej powoli w odróżnieniu od innych odmian raka, takich jak np. rak skóry. W pewnym momencie jednak

rak prostaty zaczyna się rozprzestrzeniać.

Zazwyczaj po prostacie atakowany jest pęcherz i odbyt. Jeśli nie zareaguje się w porę, nowotwór może przenieść się do układu limfatycznego a stamtąd do kości czy innego miejsca w organizmie. Tak mocno rozprzestrzeniony w ciele rak prostaty często staje się przyczyną śmierci.

2. Wczesne wykrywanie raka prostaty

Wielu lekarzy jest zdania, że niewielkie zmiany w wyglądzie komórek gruczołu krokowego mogą oznaczać zwiększoną podatność na zmiany nowotworowe. Takie drobne zmiany komórkowe, to śródnabłonkowa neoplazja stercza (ang. prostatic intraepithelial neoplasia, PIN). Nie jest to rak prostaty, ale takie zmiany mogą do niego w przyszłości doprowadzić.

Tak naprawdę u prawie połowy badających się mężczyzn powyżej 50. roku życia taka neoplazja występuje, w mniejszym lub większym stopniu. U tych z komórkami zmienionymi w największym stopniu, rak prostaty występuje o 20% częściej niż u osób, u których neoplazja nie została wykryta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Grupa ryzyka zachorowania na raka prostaty
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza