Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak rozpoznać udar? Poznaj najważniejsze objawy (WIDEO)

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"

Udar mózgu możemy podzielić na niedokrwienny i krwotoczny. Ten pierwszy występuje w 80 proc. przypadków i atakuje coraz młodsze osoby. Media obiegła informacja o złym stanie zdrowia Jacka Rozenka. Aktor przeszedł udar i obecnie jest pod opieką lekarzy.

Wcześniej informowaliśmy też o chorobie Luka Perry'ego, znanego m.in. z ''Beverly Hills 90210''. Aktor przegrał walkę z chorobą. Udar niedokrwienny powstaje, gdy w naczyniu krwionośnym dostarczającym krew do mózgu robi się zator, co znacznie utrudnia przepływ krwi. Wśród czynników ryzyka wystąpienia udaru wymienia się nadciśnienie, cukrzycę i problemy z wysokim poziomem cholesterolu.

Znaczącą rolę może odgrywać też styl życia. Na udar bardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłe, palące papierosy, nadużywające alkoholu i gustujące w posiłkach zawierających duże ilości tłuszczów.

Kolejnymi czynnikami są też choroby, takie jak dna moczanowa, choroby naczyń, zespół bezdechu sennego czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta po 55. roku życia i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

1. Jak rozpoznać udar mózgu?

Zobacz film: "Udar - jak go rozpoznać i udzielić pomocy?"

Ciągle niewiele wiemy o udarze. Na jego temat krąży w społeczeństwie wiele mitów, z którymi powinniśmy walczyć. Bardzo popularne jest na przykład przekonanie, że udar dotyka wyłącznie ludzi starszych i nie można z nim wygrać. To nieprawda. Żeby jednak skutecznie udzielić pomocy osobie, która doznała udaru, trzeba nauczyć się, jak rozpoznać udar.

O tym opowiedzą konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii - dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal i Jolanta Wołkowicz - kierownik działu promocji Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar mózgu?"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza