Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać astmę?

Astma nazywana jest dychawicą. Jest to przewlekła i wieloletnia choroba, której dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Poza okresami zaostrzeń, gdy jest prawidłowo leczona, jej objawy mogą w ogóle nie występować.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Astma jako choroba cywilizacyjna

Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, odporność naszego organizmu nie radzi sobie z nieustannie wpływającymi na nas czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to sprawia, że co trzecia osoba z nas cierpi na alergię. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ta liczba będzie stale rosła. Choroba alergiczna związana jest z astmą. Obecnie na ciężką astmę umiera 180 tysięcy chorych – mimo podjętej standardowej terapii. Wbrew rozwojowi, medycyna nadal nie radzi sobie z tym schorzeniem. Astma uznana jest za chorobę cywilizacyjną, gdyż częściej występuje w krajach uprzemysłowionych. Astma polega na tym, że mięśnie oskrzeli kurczą się pod wpływem drażniącego czynnika. Gruczoły oskrzelowe zaczynają produkować gęstą wydzielinę, ich śluzówka jest opuchnięta. Powoduje to utrudniony przepływ powietrza, a co za tym idzie duszność.

2. Objawy astmy

Z podejrzeniem astmy powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy w nocy cierpimy na ataki kaszlu i duszności. Czasem te problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo. Zagrożenie astmą jest zwiększone u osób obciążonych genetycznie dychawicą lub inną chorobą alergiczną. Astma alergiczna jest typem astmy. Organizm człowieka cierpiącego na alergię jest stale osłabiony i podatny na bodźce zewnętrzne, czyli alergeny. Do najgroźniejszych należą: sierść zwierząt, substancje chemiczne w postaci areozolu, roztocza (pełno ich w kurzu domowym na zasłonach i grubych dywanach), pleśń, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza. Negatywnie wpływa zmiana temperatury. Źródłem alergii mogą być także niektóre leki, infekcje wirusowe i silne emocje. Osoby skarżące się na dychawicę powinny unikać wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dychawica ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy to możemy zaobserwować początki astmy. Naszą uwagę powinno skupić nawracanie zapalenia oskrzeli. Pełne rozpoznanie astmy możliwe jest, gdy dziecko ma powyżej trzech lat. Wtedy wyniki badań są bardziej pewne, a duszności występują częściej i nie są już tylko związane z zapaleniem wirusowym.

3. Zaostrzenie astmy

W czasie zaostrzenia, objawy astmy są dość charakterystyczne. Przede wszystkim pojawia się duszność wraz ze świszczącym oddechem. Występuje nagle i ma różne nasilenia. Najczęściej duszność dokucza w nocy, w godzinach między 4 a 5 rano, gdy osoba chora na dychawicę leży od kilku godzin. Podczas ataku należy usiąść i oprzeć tułów na rękach. Powodem świszczącego oddechu jest skurcz oskrzeli i obrzęki ich błony śluzowej. Chory zmuszony zostaje do mocniejszego oddychania, podczas wydechu słychać świst spowodowany szybszym przepływem powietrza. W trakcie zaostrzenia astmatyk ma problemy z mówieniem, ponieważ oddycha nieprawidłowo. Podczas duszności może wystąpić kaszel. Jest on suchy, napadowy i męczący. Zaostrzenie objawów astmy ma różny przebieg, czasem jest łagodny, a czasem ciężki. Nasilenie problemów z oddychaniem rozwija się stopniowo, może trwać kilka tygodni. W niektórych przypadkach zaostrzenie pojawia się bardzo gwałtownie, nawet w ciągu kilku godzin. Nieleczenie dychawicy może doprowadzić do śmierci.

4. Badania na astmę

Pierwszym i bardzo ważnym badaniem stwierdzającym astmę jest badanie, w którym pacjent dmucha w specjalną rurkę, połączoną z czujnikiem sczytywania przez komputer. To urządzenie to spirometr i pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania: czy oskrzela są zwężone, czy ich skurcze zachodzą pod wpływem czynników wywołujących i czy będzie to nadmierna reakcja. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Niekiedy badanie prowadzi się w trzech etapach (podstawowym, rozkurczowym i prowokacyjnym). U astmatyków występują duże wahania przepływu powietrza w ciągu doby. Potwierdzenie tego jest jednym ze sposobów wykrycia astmy. Ten typ badania polega na tym, że chory dostaje urządzenie z ustnikiem, przez które musi dmuchać kilka razy dziennie. Trzecim rodzajem badania jest próba wykrycia całkowitej ilości przeciwciał IgE we krwi oraz innych przeciwciał skierowanych przeciw różnym antygenom.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.