Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać boreliozę stawową? Oto 4 objawy, które świadczą o zakażeniu

Borelioza stawowa to podstępna i ciężka w diagnozowaniu choroba. Często jest mylona z innymi schorzeniami, więc pacjenci nie zawsze dostają odpowiednie leczenie na czas. Jakie są objawy boreliozowego zapalenia stawów?

Zobacz film: "Czy post warzywny leczy boreliozę?"

1. Borelioza atakuje stawy

Boreliozą albo chorobą z Lyme można zarazić się poprzez ukąszenie kleszcza. Szacuje się, że ok. 15 proc. wszystkich kleszczy mogą przenosić krętki borelii.

Jak rozpoznać boreliozę stawową?
Jak rozpoznać boreliozę stawową? (Getty images)

Borelioza stawowa rozwija się wskutek przedostania się bakterii wraz z krwią do płynu stawowego oraz błony maziowej. Pierwsze objawy choroby zwykle występują po około miesiącu, ale w niektórych przypadkach nawet po kilku latach po ukąszeniu kleszcza.

Nic dziwnego, że wielu pacjentów po prostu nie pamięta o ukąszeniu przez kleszcza. Rumień wędrujący, który świadczy o pewnym zakażeniu boreliozą, występuje dosyć rzadko. Według różnych statystyk to 40-70 proc. przypadków.

W dodatku objawy boreliozy stawowej są bardzo niespecyficzne, a więc często brane za przejawy innych chorób reumatologicznych. W niektórych przypadkach upływa wiele czasu, zanim pacjent otrzyma odpowiednie leczenie.

2. Boreliozowe zapalenie stawów - objawy

Co trzeba wiedzieć o zapaleniu stawów, które powodują krętki borelii? Oto są najczęstsze objawy choroby:

Wędrujące bóle stawów

Boreliozowe zapalenie stawów, podobnie jak inne schorzenia reumatoidalne, najczęściej pojawiają się obrębie określonego stawu np. łokciowego, kolanowego, barkowego lub biodrowego. Charakterystyczne jest to, że borelioza pojawia się jedynie w obrębie dużych stawów. Rzadko atakuje drobne stawy w obrębie stóp i dłoni.

W przypadku zakażenia krętkami borelii mogą wystąpić wędrujące bóle stawów, które przenoszą się z jednego miejsca na kolejne.

Obrzęk i zaczerwienienie stawu

W przypadku boreliozy może dojść do obrzęku oraz zaczerwienienia skóry zajętego chorobą stawu. Objawy te znikają, kiedy choroba przenosi się na inny staw.

Okresowe ustępowanie dokuczliwych objawów

Borelioza charakteryzuje się okresowym brakiem objawów. Może samoistnie znikać i pojawiać się ponownie.

Sztywność stawów

Świadczy o toczącym się stanie zapalnym. W przypadku boreliozy ten objaw może mijać samoistnie i przenosić się wraz z innymi objawami na inne stawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza