Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa może się objawiać na wiele sposobów. Co więcej, reakcja uczuleniowa nie zawsze pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Jak więc rozpoznać, że nasze dziecko uczula właśnie określony składnik pożywienia?

spis treści

1. Objawy: czy to alergia pokarmowa?

O tym, że nasz organizm nie toleruje danego składnika pożywienia, możemy się dowiedzieć na wiele różnych sposobów. Objawy mogą być bardzo niejednoznaczne, a co więcej – nie zawsze pojawiają się natychmiast po spożyciu danego pokarmu. U jednych do wystąpienia reakcji alergicznej potrzebna jest spora ilość alergenu, u innych – już jego śladowe ilości powodują uczulenie. Czasami występuje ono już po pierwszym kontakcie, a czasami dopiero kilkukrotny kontakt ze składnikiem wykształca nadwrażliwość na dany alergen. To właśnie dlatego zdiagnozowanie alergii pokarmowej u jednych jest niezwykle proste, u innych z kolei nastręcza sporo trudności.

Zobacz film: "Jak alergie pokarmowe opóźnione wpływają na wygląd?"

Dowiedz się więcej

Objawy alergii pokarmowej mogą się koncentrować na przewodzie pokarmowym – wówczas obserwujemy takie objawy, jak swędzenie ust, języka, warg i gardła, obrzęk gardła, skurcze i ból brzucha, kolkę, wymioty, biegunkę, zaparcia oraz nudności. Jeśli reakcja uczuleniowa dotyczy układu oddechowego, wówczas może się pojawić katar sienny, kaszel, trudności z oddychaniem, świszczący, krótki oddech, duszności, a nawet zapalenie oskrzeli. Czasami objawy dotyczą także skóry, co możemy zaobserwować pod postacią wysypki, zaczerwienienia, swędzenia, pokrzywki, obrzęku twarzy i/lub kończyn, świerzbienia i obrzęku ust oraz języka. Dodatkowo reakcji alergicznej mogą towarzyszyć objawy ogólne, jak chociażby zawroty głowy, omdlenia, drażliwość czy nadpobudliwość.

2. Diagnoza: alergia pokarmowa

Jak można się domyślić na podstawie powyższego, jednoznaczne stwierdzenie alergii pokarmowej nie jest łatwe i początkowo zwykle opiera się jedynie na domysłach. Po zaobserwowaniu u dziecka kilku z powyższych objawów, lekarz prosi rodziców, by zapisywali dokładnie, co dziecko je, zaś w przypadku karmienia piersią – co je mama. Jeśli nie uda się wykryć alergenu w ten sposób, wówczas konieczne jest wykonanie tzw. testów z krwi w kierunku określonych przeciwciał. Warto je przeprowadzić jak najszybciej, bo w leczeniu alergii niezwykle ważne jest możliwie jak najwcześniejsze wykluczenie składnika uczulającego z diety.

Lekarz prawdopodobnie zaleci też test prowokacyjny, który polega na wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości mleka krowiego pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli powyższe testy nie wykryją, na co uczulony jest organizm, istnieje możliwość, że wrogiem jest jeden z konserwantów dodawanych do żywności bądź też dziecko cierpi na alergię atopową – wówczas ciężko jest stwierdzić jednoznaczną przyczynę uczulenia.

3. Jak leczyć alergię pokarmową?

Podstawą walki z alergią pokarmową jest dieta eliminacyjna, czyli zupełne wykluczenie z diety składnika uczulającego. Pamiętajmy jednak, że eliminując dany składnik, pozbawiamy dziecko zawartych w nim cennych składników odżywczych, więc musimy jednocześnie zastąpić je innymi, o zbliżonych wartościach odżywczych, ale niepowodujących reakcji uczuleniowych. Jeśli sama dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Indywidualną terapię zawsze ustala lekarz, dopasowując ją do wieku dziecka oraz rodzaju i nasilenia objawów.

Warto także rozważyć wprowadzenie do diety dziecka probiotyków, czyli preparatów, zawierających bakterie kwasu mlekowego, hamujących odpowiedź alergiczną organizmu oraz łagodzących objawy uczulenia. Najskuteczniejszym preparatem w przypadku naszych maluchów jest probiotyk, składem dostosowany do mikroflory jelitowej polskich dzieci.

Walka z alergią nie musi się ograniczać wyłącznie do uników. Oprócz eliminacji alergenów z diety dziecka, możemy skutecznie atakować wroga, zasilając organizm szeregiem silnych, dobroczynnych bakterii probiotycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza