Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak prawidłowo kichać? (WIDEO)

Zobacz film: "Jak prawidłowo kichać?"

Kichanie nie jest zbyt grzecznym gestem, ale to naturalna reakcja organizmu, którą ciężko jest powstrzymać. W ten sposób usuwane są zanieczyszczenia z powierzchni błony śluzowej nosa. Jak kichać, żeby nie rozsiewać zarazków?

Mało kto wie, ale podczas kichania wydychane powietrze osiąga prędkość około 160 km/h. Gdy zatykamy mu wszystkie "prawidłowe" ujścia, czyli nos i usta, to może się to poważnie odbić na naszym zdrowiu. W ten sposób możemy między innymi naderwać błonę bębenkową lub uszkodzić naczynka w oku, a nawet w mózgu. Co więcej, istnieją nawet przypadki rozerwania sobie gardła przez kichanie.

Jak zatem kichnąć, by było to eleganckie i żeby przy okazji nie zarazić innych? Najlepiej zawsze mieć przy sobie chusteczkę higieniczną, w którą będzie można wydmuchać nos. Warto pamiętać, by nie kichać w dłonie, ponieważ wówczas zostają na nich zarazki, które przenoszą się na innych. Jeżeli zdarzyło ci się kichnąć w dłonie, użyj następnie żelu antybakteryjnego lub umyj ręce.

Jeśli musisz kichnąć i nie masz przy sobie chusteczki, najlepiej zrobić to w pozycji "na wampira". Nazwa pochodzi od pozy, którą wówczas wykonujemy zasłaniając twarz łokciem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo kichać, by robić to z klasą i nie zarażać innych, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza