Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się alergenów?

Alergeny są wszędzie. Istnieją jednak skuteczne metody na pozbycie się roztoczy oraz pyłków i jednocześnie na złagodzenie objawów alergii. Oto kilka sposobów, których zastosowanie ułatwi życie wielu alergikom.

1. Sposoby na pozbycie się alergenów

 • Do usuwania kurzu nie należy używać środków przeciw kurzowi. Najlepiej jest wycierać powierzchnie przy pomocy ściereczek elektrostatycznych lub zmoczonych wodą. Dzięki temu usunięty kurz nie osiada w innym miejscu. Poza tym produkty do czyszczenia w aerozolu mogą powodować podrażnienia oskrzeli.
 • Nawet w przypadku, gdy alergenem są pyłki, należy codziennie wietrzyć mieszkanie. Najlepiej robić to rano, kiedy stężenie pyłków jest niewielkie.
 • Temperatura idealna w sypialni to 18°C.
 • Wilgotność powietrza powinna być w granicach 45-50%. Wilgotność nie powinna przekraczać 60%, ponieważ sprzyja to rozwojowi roztoczy.
 • Zmieniaj pościel raz w tygodniu i pierz ją w 60°C.
 • Zimno zabija roztocza. Jeśli nie możesz czegoś wyprać, np. lalki lub misia swojego dziecka, wkładaj je regularnie do zamrażalnika. Roztocza giną w temperaturze -18°C.
 • Schowaj wszystkie książki i bibeloty do szafek, zamiast trzymać je na zewnątrz. Książki i inne przedmioty, które ustawiamy na półkach zbierają alergeny - kurz. Dlatego najlepiej jest zamknąć je wszystkie w szafkach, do których kurz ma ograniczony dostęp.
 • W przypadku alergii na pyłki nie należy suszyć ubrań na zewnątrz, ponieważ alergeny mogą wtedy z łatwością na nich osiąść. Gdy tylko ubrania są suche należy je schować w zamykanych szafkach.
 • Po dniu spędzonym za zewnątrz, na łonie natury lub w ogrodzie, należy wziąć prysznic i umyć włosy. W przypadku alergii na pyłki taka kąpiel jest niezbędna, ponieważ pozwala pozbyć się wszystkich ewentualnych alergenów.
 • Jesień to najgorsza pora roku dla alergików uczulonych na roztocza. Koncentracja roztoczy jest wtedy największa. Wilgoć następuje po gorącym lecie, a powietrze w domach nie jest jeszcze wysuszane przez ogrzewanie.
 • Czytaj etykiety. Producenci artykułów spożywczych mają obowiązek umieszczania na etykietach zawartość 12 potencjalnych alergenów: zboża zawierające gluten, ryby, skorupiaki, jajka, orzechy ziemne, soja, mleko i produkty mleczne, orzechy, seler, musztarda, sezam i siarczyny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Aby uniknąć zagnieżdżania się kurzu i zawartych w nich roztoczy, należy regularnie myć podłogi i meble. Nie zaleca się natomiast posiadania wszelkiego rodzaju dywanów i wykładzin, zasłon, foteli i kanap z aksamitu i innych tkanin, które mogą gromadzić alergeny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak pozbyć się alergenów?
Jak pozbyć się alergenów? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza