Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak poprawić pamięć? Kilka prostych sposobów

Jak poprawić pamięć? Zastanawia się nad tym wiele osób, niezależnie od wieku. Na problemy z koncentracją i słabszym zapamiętywaniem skarżą się szczególnie uczniowie i studenci, ale i osoby przemęczone, zestresowane oraz te, które źle się odżywiają. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, by temu zaradzić. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Jabłka a alzheimer. Zaskakujące wyniki badań naukowców"

spis treści

1. Jak poprawić pamięć?

Jak poprawić pamięć? Okazuje się, że w zupełnie nieskomplikowany sposób. Wystarczy wprowadzić kilka zmian, by usprawnić mózg i poprawić zdolność magazynowania oraz odtwarzania informacji. Z pomocą przychodzą:

Problemy z pamięcią i koncentracją zdarzają się nie tylko osobom starszym, które z racji wieku miewają problemy z kojarzeniem faktów i przypominaniem sobie różnych faktów. Niedyspozycje w tym zakresie mogą również odczuwać ludzie młodzi, zwłaszcza uczniowie i studenci, a także osoby, które intensywnie i długo pracują. Na rozkojarzenie, osłabienie koncentracji czy brak zdolności zapamiętywania mogą narzekać nawet dzieci.

Kłopoty z pamięcią to zwykle skutek spędzania długich godzin przed monitorem komputera, źle zbilansowanej diety ubogiej w warzywa i owoce, a także przewlekłego stresu, niehigienicznego trybu życia czy przemęczenia. Co robić, by sobie pomóc? Jak poprawić pamięć?

2. Trening pamięci

Mózg, podobnie jak mięśnie, by zachować kondycję, potrzebuje treningu, zadań do realizacji i wyzwań. Co wesprze szare komórki i pamięć? Pomoże:

 • rozwiązywanie krzyżówek,
 • zapamiętywanie słów wierszy, piosenek, cytatów z filmów,
 • czytanie, zarówno literatury pięknej, jak i fachowej,
 • granie w Scrabble, sudoku, memory, skojarzenia i wszelkie gry umysłowe,
 • układanie puzzli, sklejanie modeli,
 • rozwiązywanie łamigłówek,
 • rysowanie, malowanie,
 • szydełkowanie i inne prace ręczne,
 • używanie niedominujące ręki do codziennych czynności.

3. Witaminy na pamięć

Jak poprawić pamięć? Przede wszystkim pamiętać o witaminach, zarówno naturalnych, pochodzących z pożywienia, jak i występujących pod postacią suplementów diety. Które są ważne?

Na pamięć i koncentrację pozytywnie wpływają witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B1, która odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych. Jej niedobór prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych, co z kolei ma negatywny wpływ na funkcje czynnościowe układu nerwowego.

Nie mniej ważna jest witamina B6, niedobór której może powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych. Na procesy zapamiętywania wpływa również witamina PP. Jej niedobór powoduje osłabienie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi i kojarzeniem. Kłopoty z koncentracją może powodować zbyt mała ilość witaminy D, witamina C oraz witaminy E.

Witaminy na pamięć i na problemy z koncentracją można pozyskiwać z pożywienia (a w przypadku witaminy D także ze słońca). W tym zakresie warto postawić na warzywa i owoce, kasze i produkty z pełnego ziarna. W przypadku zagrożenia niedoborem bądź stwierdzenia go, można posiłkować się suplementami diety w formie tabletek czy kapsułek.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Minerały na pamięć i koncentrację

Na pamięć wpływają także minerały, które mają właściwości antyoksydacyjne, ale również wspierają pracę mózgu oraz usprawniają przewodnictwo impulsów nerwowych.

Na poprawę pamięci doskonały jest:

 • magnez, który wspomaga koncentrację, łagodzi stres i napięcie,
 • potas, wspomagający dotlenienie mózgu oraz czynność nerwów,
 • fosfor, który poprawia nastrój i pamięć,
 • wapń, który pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych,
 • cynk, który chroni układ nerwowy przed wpływem wolnych rodników,
 • żelazo, które dba o odpowiednie dotlenianie mózgu.

Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana dieta, zwłaszcza produkty zbożowe, ryby, jaja, mięso, warzywa i owoce. W sytuacji, gdy organizm zmaga się z niedoborem, minerały można dostarczać w postaci suplementów diety.

5. Suplementy diety na pamięć

By zwiększyć wydajność mózgu, można sięgać po różne preparaty apteczne, tak zwane leki na pamięć i koncentrację. Tabletki na pamięć (ale także płyny czy kapsułki) zawierają nie tylko witaminy i minerały, ale i inne składniki, takie jak:

6. Dieta na poprawę pamięci

Jak poprawić pamięć? Nade wszystko racjonalną, dobrze zbilansowaną, urozmaiconą dietą, która jest zasobna w składniki odżywcze, węglowodany złożone (są źródłem energii dla pracy mózgu), białka (są budulcem mózgu, odpowiada za regenerację komórek nerwowych), witaminy i minerały. Szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe omega-3, które zapobiegają schorzeniom układu nerwowego, wspomagają pracę mózgu.

Dieta na pamięć, a także suplementacja to nie wszystko. Aby się nią cieszyć, trzeba również prowadzić higieniczny tryb życia. Kluczowa jest aktywność fizyczna, która dotlenia mózg i usprawnia jego działanie. Nie mniej ważne jest unikanie sytuacji stresowych, pamiętanie o odpoczynku i relaksie. Istotne również jest, by zapewnić organizmowi optymalną dawkę regeneracyjnego snu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta dla mózgu po 50 roku życia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza