Trwa ładowanie...

Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie?

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych i stresujących przeżyć. Kiedy problem dotyka naszych przyjaciół, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie? Przyda jej sie towarzystwo osoby, która wysłucha i nie będzie osądzać.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Bądź dostępna

Koniec małżeństwa oznacza zwykle wielką życiową rewolucję. Twoja przyjaciółka potrzebuje wsparcia, dlatego zapewnij ją, że może do ciebie zadzwonić w każdej chwili. Wstrzymaj się z udzielaniem rad, po prostu poświęć jej dużo uwagi. Jeśli przyjaciółka prosi cię o wskazówki, staraj się zachować obiektywność. Przedstaw plusy i minusy każdej decyzji. Podkreśl, że to ona musi dokonać ostatecznego wyboru, biorąc pod uwagę przede wszystkim własne dobro. Lepiej będzie też unikać opowiadania historii rozwodowych innych osób oraz przywoływania własnych doświadczeń. Pamiętaj, że to ona jest najważniejsza. Daj jej się wyżalić, wypłakać i przeżyć rozstanie na własny sposób. Przyjaciółka uczy się żyć w pojedynkę, dlatego na początku może być jej trudno uczestniczyć w ślubach, pogrzebach czy rozprawach sądowych zupełnie samej. Zaoferuj, że w miarę możliwości będziesz jej towarzyszyć.

2. Zapewnij rozproszenie uwagi

Na ukojenie bólu po rozstaniu potrzeba czasu. Najlepiej wypełnić go zajęciami, które odciągną przyjaciółkę od rozpamiętywania nieudanego małżeństwa. Zorganizuj spotkanie w damskim gronie, idźcie razem do kina i umawiajcie się na wspólne oglądanie seriali. Problem narasta, jeśli przyjaciółka ma dzieci. Po rozwodzie być może będą one spędzać niektóre dni z ojcem. Pamiętaj, aby być wtedy przy niej.

3. Pomóż doraźnie

Pierwszy okres po decyzji o rozstaniu jest najtrudniejszy. Przyjaciółka może być w rozsypce, dlatego przyda się pomoc w domowych obowiązkach. Przynieś jej zakupy, zapełnij zamrażalnik obiadami gotowymi do podgrzania i wyświadcz przysługę, sprzątając mieszkanie. Możesz również okazać troskę, pomagając w uporządkowaniu dokumentów i rachunków. Te prozaiczne zadania w trudnych chwilach naprawdę wydają się ponad siły. W późniejszym okresie przyjaciółka może potrzebować wsparcia przy przeprowadzce i organizacji swojego życia na nowo.

4. Nie atakuj byłego męża

Często krytyka eks wydaje się kusząca, lepiej jednak ugryźć się w język, niż powiedzieć za dużo. Twoja przyjaciółka i tak czuje się już źle, więc nie pogarszaj sytuacji, wylewając wszystkie żale na mężczyznę, którego kochała. Poza tym unikniesz krępującej sytuacji, gdyby małżonkowie postanowili się jednak pogodzić.

5. Pozwól jej na smutek

Stres po rozwodzie jest porównywalny do tego po śmierci bliskiej osoby. Najlepszym lekarstwem jest czas i każdy musi sobie pozwolić na smutek i żal. Uszanuj decyzję przyjaciółki, jeśli będzie potrzebowała samotności. Okaż jej bezwarunkową miłość, nawet jeśli nie popierasz w pełni wszystkich jej decyzji. Umawianie przyjaciółki na randki krótko po rozstaniu nie jest dobrym pomysłem. Poczekaj, aż pozbiera się po rozwodzie i sama wyrazi chęć powrotu do świata relacji damsko-męskich.

Dobra przyjaciółka potrzebuje ogromnego wsparcia, by przetrwać trudny czas rozwodu. Po prostu słuchaj, nie osądzaj, oferuj wsparcie i bądź przy niej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza