Trwa ładowanie...

Jak pomalować pokój dziecka?

Otaczające nas kolory mają ogromny wpływ na naszą psychikę oraz na nasze samopoczucie. Za pomocą odpowiednio dobranego koloru w pokoju dziecka, możemy mu pomóc w wyciszeniu się lub wręcz przeciwnie, nabraniu energii. Barwa ścian w pokoju wspomaga naukę i kreatywny rozwój. Jak właściwie wybrać kolor do pokoju dziecka, malować ściany czy raczej zdecydować się na tapety? Dowiedz się, jak pomalować pokój dziecka.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

1. Projekt pokoju dziecięcego

Przed pomalowaniem pokoju dla dziecka należy dokładnie przemyśleć etapy remontu. Podstawą jest odpowiednia faktura. Na gładkich ścianach rzadziej osiada kurz i można z nich łatwiej usunąć zabrudzenia. Do pokoju dziecięcego należy zastosować gładkie powierzchnie, jak tynki gipsowe czy płyty kartonowo-gipsowe. Lepiej unikać tynków mineralnych, które zbierają ziarenka piasku i tworzą powłokę o nierównej powierzchni. Wszystko to z troski o zdrowie dzieci uczulonych na kurz. Jeśli decydujemy się na tapetę, ona również powinna być gładka.

2. Kolory pokoju dziecięcego

  • Czerwony – działa energetycznie. Pod wpływem tego koloru wzrasta ciśnienie krwi i produkcja czerwonych krwinek. Kolor ten poleca się osobom apatycznym, ospałym, pozbawionym energii oraz chęci do podjęcia działania. Czerwony warto zastosować jako kolor dodatków, a nie kolor ścian.
  • Pomarańczowy – barwa pomarańczowa ma działanie podobne do barwy czerwonej. Pomarańczowy delikatnie pobudza oraz motywuje do działania. Poza tym łagodzi stres i pobudza intelektualnie oraz twórczo. Na ten kolor warto pomalować pokój dzieci, które wybierają się do szkoły. Pomarańczowy pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach.
  • Żółty – działa antydepresyjnie, stymuluje układ nerwowy i rozwesela. Pokój w tym kolorze poleca się dzieciom nieśmiałym oraz mającym trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Nie jest wskazany dla maluchów nadpobudliwych i nerwowych. Żółty działa na zdolności intelektualne.
  • Zielony – wpływa uspokajająco i łagodzi stres. Może być zastosowany do pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Zieleń koi wszystkie zmysły i pomaga przezwyciężyć zmęczenie.
  • Niebieski – to kolor, który łagodzi, koi, wycisza. Niebieski pomaga w skupieniu uwagi i działa przeciwbólowo. Zaleca się go dzieciom agresywnym oraz mającym problemy z koncentracją uwagi.
  • Fioletowy – to intensywny kolor, który proponowany jest jako barwa dodatków do pokoju dziecięcego. Fioletowy pomaga zwalczyć bezsenność i likwiduje uczucie zmęczenia.

Trzeba pamiętać, że farba powinna być przeznaczona do częstego zmywania, aby jak najdłużej utrzymać kolor w czystości. Im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić. Sufit można pomalować farbą matową, ściany farbą półmatową, a miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia, farbą błyszczącą. Jeśli zdecydujesz się na tapetę do pokoju dziecka, nie musisz też od razu zaklejać całych ścian. W sprzedaży w sklepach budowlanych dostępne są dekoracyjne pasy z różnymi motywami dekoratorskimi, które nakleja się poziomo na odpowiedniej wysokości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza