Trwa ładowanie...

Jak pobudzić laktację – sposoby, dieta

Laktacja jest procesem indywidualnym i uwarunkowanym wieloma czynnikami. Zdarza się, że pojawia się problem z jakością czy z wystarczającą ilością pokarmu. Jest to moment, kiedy pojawiają się dylematy i pytania, wiele mam zastanawia się jak pobudzić laktację, a może zacząć dokarmiać niemowlę. Decyzja jest kwestią indywidualną, ale wiadomo, że pokarm naturalny jest dla dziecka źródłem nie tylko witami i składników odżywczych, ale także wpływa pozytywnie na odporność dziecka. Zatem jeśli jest jeszcze szansa to jak pobudzić laktację?

spis treści

1. Sposoby pobudzania laktacji

Jak pobudzić laktację? Czy jest możliwe żeby przywrócić czy zwiększyć ilość pokarmu? To częste pytania, które zadają sobie karmiące kobiety. Często może się okazać, że pokarm nie zanikł tylko jest to przejściowy kryzys laktacyjny. Najważniejsze, aby nie wpadać w panikę i spróbować na nowo pobudzić proces laktacyjny. W niektórych przypadkach wystarczy sięgnąć po sprawdzone sposoby, aby mleko zaczęło być produkowane na nowo. Zatem jak pobudzić laktację? Na początek należy wiedzieć, że produkcja pokarmu stabilizuje się po około dwóch miesiącach od porodu, chodzi o to, że dziecko zaczyna poprzez ssanie regulować wydzielanie pokarmu. Od tego też momentu piersi nie będą już tak nabrzmiałe zarówno przed karmieniem, jak i po.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Jak pobudzić laktację? Dużą rolę w tej kwestii odgrywa nie tylko dieta, ale także styl życia karmiącej
Jak pobudzić laktację? Dużą rolę w tej kwestii odgrywa nie tylko dieta, ale także styl życia karmiącej

Jak pobudzić laktację i czy jest to możliwe nawet jeżeli piersi są miękkie? Jest to opinia bardzo mylna.  Większość karmiących kobiet nie wie, że piersi są twarde i nabrzmiałe tylko na początku, a po upływie dwóch do trzech miesięcy będą już miękkie nawet przed karmieniem i nie oznacza to, że nie zbiera się pokarm. Wyznacznikiem tego, że pokarmu jest zbyt mało czy jest małokaloryczny jest nie przybieranie dziecka na wadze. Warto poznać sposoby, dowiedzieć się jak pobudzić laktację i próbować. Najważniejsze jest, aby jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, ponieważ w ten sposób pobudza się odruch prolaktynowy. Według tej zasady im częściej dziecko jest przystawiane do piersi tym więcej będzie powstawało pokarmu. Według pediatrów laktację najmocniej pobudza nocne karmienie.

To też warto wiedzieć

Jak pobudzić laktację? Ważną rolę w procesie odgrywa nastawienie psychiczne matki. Trzeba pamiętać, że stres może powodować blokadę produkcji pokarmu. Sukces może być osiągnięty, ale bardzo ważne jest, aby karmiąca nabrała pewności siebie i uwierzyła w to, że uda się wznowić laktację.

2. Dieta dla pobudzenia laktacji

W diecie kobiety karmiącej piersią dużą rolę odgrywa właściwe nawodnienie organizmu. Do picia zalecana jest oczywiście niegazowana woda, ale można także pić naturalne soki owocowe, lekką herbatę ziołową i kawy zbożowe. Jak pobudzić laktację?

Ważny jest dobór posiłków. Można jeść właściwie wszystko, co lekkostrawne, ale należy uważać na owoce, warzywa mogące wywołać wzdęcia np. rośliny strączkowe – bób czy kapustę. Warto ograniczyć w tym czasie słodycze i picie kawy. Jak pobudzić laktację? Trzeba wybierać potrawy bogate w witaminy, białko, wapń dla przykładu ryby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza