Trwa ładowanie...

Jak oczyścić płuca palacza? Oto kilka sposobów

Rzucasz palenie? To świetna wiadomość. Będziesz zdrowszy, zmniejszysz ryzyko zachorowania na nowotwory, być może unikniesz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i wielu innych. Ale chwilę. Samo rzucenie palenia nie sprawi, że pozbędziesz się trujących związków, które zalegają w twoim organizmie. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Zobacz film: "6 cichych oznak raka płuc, które nie mają nic wspólnego z kaszlem"

spis treści

1. Jak wyglądają płuca palacza?

Gdy osoba wdycha substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, delikatny nabłonek płuc zostaje podrażniony i tworzy się stan zapalny. Przez kilka godzin po każdym papierosie maleńkie włoski, zwane rzęskami, wyściełające płuca spowalniają swoje ruchy oczyszczające. Powoduje to, że stają się one czasowo sparaliżowane i mniej efektywne przy oczyszczaniu dróg oddechowych ze śluzu i innych substancji, takich jak cząstki kurzu.

Inną zmianą obserwowaną w płucach palaczy jest zwiększenie gęstości i produkcji śluzu, a ponieważ rzęski nie nadążają go usuwać z płuc, gromadzi się on w drogach oddechowych, zatyka je i wywołuje kaszel. Nadmiar śluzu może również powodować częstsze infekcje płuc, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Eksperci uważają jednak, że niektóre krótkotrwałe zmiany zapalne w płucach można odwrócić, gdy ludzie rzucają palenie. Innymi słowy, obrzęki znikają, a komórki płuc wytwarzają mniej śluzu. Dzięki temu może pojawić się nowa rzęska, która lepiej oczyszcza płuca.

2. Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia

Według Edelmana po kilku dniach bądź tygodniach od rzucenia palenia, dawni palacze zauważą, że łatwiej im oddychać podczas ćwiczeń. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale częściowo może to wynikać z usunięcia tlenku węgla z krwi. Gaz ten znajdujący się w dymie papierosowym może zakłócić transport tlenu, ponieważ tlenek węgla wiąże się z czerwonymi krwinkami zamiast tlenu. A to może być przyczyną zadyszki u niektórych palaczy.

Inną przyczyną poprawy w oddychaniu może być zmniejszenia stanu zapalnego w drogach oddechowych, dzięki czemu znika obrzęk i powietrze łatwiej przepływa przez drogi oddechowe.

Paradoksalnie, dawni palacze mogą bardziej kaszleć w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ oznacza to, że rzęski płuc są aktywne i oczyszczają drogi oddechowe i płuca z wydzielonego śluzu.

Inną korzyścią dla zdrowia wynikającą z rzucenia palenia jest zmniejszone ryzyko raka płuc. Im dłuższej były palacz powstrzymuje się od zapalenia papierosa, tym niższe jest ryzyko wystąpienia raka.

Jednak dr Edelman podkreśla, że choć ciało ludzkie potrafi się zregenerować, to jednak niektóre uszkodzenia tkanek spowodowane paleniem są nieodwracalne.

2.1. Jabłka lub pomidory

Jabłka to owoce, które mają przeróżne zastosowania. Są zdrowe, pełne witamin i minerałów. Będą przydatne także w czasie rzucania palenia.

Regularne jedzenie co najmniej trzech jabłek dziennie sprzyja detoksykacji organizmu. Dzięki tym owocom możemy cieszyć się zdrowiem dłużej. Podobnie jest, gdy chodzi o pomidory. Jedzenie dwóch sztuk warzyw dziennie działa podobnie, jak spożywanie trzech jabłek.

Sprawdź także:

Eksperci z John Hopkins Bloomberg School of Public Health zauważyli, że spożywanie dwóch pomidorów lub trzech jabłek wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i przyspiesza wydalanie nikotyny z płuc. Spowalnia też procesy starzenia.

Badacze przeanalizowali dietę i czynność płuc u ok. 650 dorosłych pacjentów sprzed 10 lat. Testy na choroby płuc powtórzone zostały po 10 latach. Okazało się, że płuca osób, które miały dietę pogatą w pomidory i jabłka, starzały się wolniej.

2.2. Inne sposoby na oczyszczenie płuc z nikotyny

Jeśli lubisz pić herbatę, a jednocześnie planujesz rzucić palenie, odmianę czarną zamień na hebatki ziołowe.

4 zioła, które skutecznie oczyszczają płuca
4 zioła, które skutecznie oczyszczają płuca [5 zdjęć]

Każdego dnia do układu oddechowego trafia ok. 25 dag zanieczyszczeń. Jeśli pracuje on prawidłowo, unieszkodliwia

zobacz galerię

Oczyszczeniu płuc z nikotyny sprzyjać może regularne picie filiżanki naparu z pokrzywy. To zioło jest cenionym środkiem stosowanym w walce z zanieczyszczeniami. Działa moczopędnie, przez co wspomaga oczyszczanie organizmu. Pokrzywa zawiera także barwniki oraz witaminę C i prowitaminę A. To silne przeciwutleniacze o działaniu antynowotworowym.

A może herbata z igieł sosny? Bez problemu kupisz je w wersji suszonej w sklepie zielarskim. Igły z sosny mają właściwości detoksykujące. Udrażniają dolne drogii oddechowe, sprzyjają odkrztuszaniu. Mają właściwości delikatnie przeciwzapalne.

3. Skutki długotrwałego palenia

To, jak bardzo są uszkodzone płuca i jak bardzo pogorszone są ich funkcje, jest bezpośrednio związane z ilością tzw. paczkolat (wartość obliczana poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata tkwienia w nałogu). Im więcej paczkolat, tym bardziej prawdopodobne jest, że w płucach dojdzie do nieodwracalnych zmian.

W tkance płuc mogą się rozwinąć stany zapalne i blizny z powodu palenia, a przez to płuca tracą elastyczność i nie mogą już skutecznie wymieniać tlenu.

Długotrwałe palenie może prowadzić do rozedmy płuc, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Stan ten niszczy pęcherzyki płucne, czyli miejsce, gdzie następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla, dlatego osoby z POChP mają duszności i trudności z oddychaniem.

Kiedy płuca ulegną uszkodzeniu i dojdzie do rozedmy, ścianki dróg oddechowych tracą kształt i elastyczność, co sprawia, że trudno jest wypchnąć całe powietrze z płuc. Według dr Edelmana te zmiany płuc są trwałe i nieodwracalne.

Wykorzystując obrazowanie MRI, naukowcy dowiedzieli się niedawno, że proces niszczenia płuc związany z rozedmą zaczyna się już kilka lat po sięgnięciu po pierwszego papierosa, chociaż objawy choroby mogą się pojawić dopiero po 20-30 latach.

Eksperci są jednak zgodni - nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Płuca mają zdolności regeneracyjne i mogą odzyskać sprawność.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza