Przejdź na WP

Kalkulator BMI – wzór, zalety, wady

Twój współczynnik BMI wynosi

Wskaźnik BMI (z angielskiego Body Mass Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Kalkulator BMI nie mierzy zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, jednak skutecznie pozwala stwierdzić, czy nie grozi nam otyłość, nadwaga lub niedowaga. Kalkulator BMI pomaga w szybki sposób sprawdzić BMI i ocenić, czy BMI jest prawidłowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Nadwaga czy otyłość?"

spis treści

1. Kalkulator BMI - historia

Kalkulator BMI, to indeks masy ciała, który został opracowany w 1832 roku. Jego twórcą jest belgijski statystyk Adolf Quetelet. Kalkulator BMI wszedł do powszechnego użytku w latach 70-tych XX wieku.

To prosty wzór matematyczny, dzięki któremy w spoób pośredni można opisać zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wykorzystuje się do tego proporcje masy ciała (mierzonej w kilogramach) i wzrostu (wyrażonego w metrach). Początkowo wzór miał zastosowanie tylko do obliczania indeksu masy ciała dorosłych kobiet i mężczyzn.

Po modyfikacji i naniesieniu na siatki centylowe, kalkulator BMI może być wykorzystywany do obliczania wskaźnika BMI dla dzieci i młodzieży. Oddzielnie oblicza się go dla chłopców i dziewcząt.

Quetelet nie zajmował się badaniem otyłości, zauważył jednak ciekawą prawidłowość: masa ciała ma tendencję do zwiększania się, zależnie od rosnącej wysokości ciała. Dzięki temu stworzył wzór, który w szybki sposób można było zmierzyć stopień otyłości w populacji.

Matematyk podkreślał, że kalkulator BMI ma zastosowanie w przypadku opisu populacji, a nie pojedynczej osoby.

W latach 40. XX wieku zmodyfikowano tablice zależności wagi i wzrostu, dodając do nich proporcje i budowę ciała. W latach 70. w magazynie ‘’Journal of Chronic Diseanse’’ ukazał się obszerny artykuł na temat użyteczności kalkulatora BMI, jako parametru określającego zagrożenie otyłością w przypadku jednostki.

Według autora wskaźnik BMI nie ma zastosowania w ocenie stanu otłuszczenia jednostki, jednak ze względu na swoją prostotę może być stosowany we wstępnej diagnostyce.

2. Kalkulator BMI – wzór

Jak obliczyć BMI? Obliczanie BMI jest niezwykle proste, musisz zastosować tylko prosty wzór BMI. BMI dla mężczyzny wylicza się tak samo jak dla kobiety.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Jak zatem obliczyć BMI? – wystarczy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, np.:

Jeśli masz 165 cm wzrostu, pomnóż 1,65 x 1,65 = 2,7225

Następnie swoją wagę, np. 60 kg, podziel przez wynik, który otrzymałaś: 60 / 2,7225.

Tak uzyskasz swoją wartość wskaźnika BMI = 22,03.

3. Kalkulator BMI - przedziały BMI

Po obliczeniu wskaźnika BMI przyporządkowuje się wynik do odpowiedniego przedziału. Międzynarodowa klasyfikacja BMI przeznaczona dla osób dorosłych wyróżnia 8 przedziałów:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
  • 17–18,5 – niedowagę,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłową,
  • 25,0–30,0 – nadwagę,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

BMI dzieci obliczane jest w ten sam sposób, co u dorosłych, lecz potem porównywane ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Zamiast wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę i niedowagę, kalkulator BMI dzieci pozwala na porównanie wyników współczynnika danej płci i danego wieku.

Badania w Wielkiej Brytanii pokazują na przykład, iż dziewczynki w wieku 12-16 lat mają o wiele wyższy wskaźnik BMI dzieci niż chłopcy z tego samego przedziału wiekowego.

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,...

zobacz galerię
Kalkulator BMI pomaga w ustaleniu wskaźnika BMI
Kalkulator BMI pomaga w ustaleniu wskaźnika BMI (123rf.com)

4. Kalkulator BMI – zalety

Ogromną zaletą, która charakteryzuje wskaźnik BMI, jest fakt, iż możemy go łatwo obliczyć. Badania dowodzą, iż wskaźnik BMI 18,5–25 cechuje osoby, które najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem i które mają najmniejszą zachorowalność na choroby związane z naszą dietą, takie jak cukrzyca typu 2 lub miażdżyca. Tym samym, współczynniki odbiegające od normy są dla nas cenną wskazówką, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Może nam grozić niedowaga, nadwaga lub otyłość, a z nimi towarzyszące im groźne choroby.

Rozwiąż nasze testy i sprawdź:

5. Kalkulator BMI - zróżnicowanie na płeć i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej

Wskaźnik BMI nie powinien być jedynym wyznacznikiem zagrożenia otyłością. Kobiety mają naturalną skłonność do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej masy mięśniowej niż mężczyźni.

Zakładając, że kobieta i mężczyzna mają zbliżony wzrost i wagę, ich wskaźnik BMI będzie na podobnym poziomie. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że u mężczyzny tkanka tłuszczowa będzie stanowiła mniejszy fragment masy ciała niż u kobiety.

Poziom tkanki tłuszczowej ma wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia choróbn związanych z otyłością. Znając tylko wzrost i wagę danej osoby, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jaki jest jej poziom tkanki tłuszczowej.

Co więcej, nie tylko poziom, ale i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej odgrywa istotną rolę. O wiele groźniejsza jest otyłość brzuszna, która częściej występuje u mężczyzn, niż otyłość pośladkowo-udowa, częściej pojawiająca się u kobiet.

Otyłość brzuszna jest groźna, ponieważ tłuszcz gromadzi się wokół narządów wewnętrznych, utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku otyłości pośladkowo-udowej tłuszcz gromadzi się pod skórą.

Może się więc okazać, że mimo zbliżonych wskaźników BMI, to mężczyzna będzie bardziej narażony na wystąpienie takich chorób jak zawał serca, miażdżyca, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca, niż kobieta.

Dowiedz się więcej:

6. Kalkulator BMI - masa mięśniowa

Biorąc pod uwagę tylko wzrost i wagę danej jednostki, nie skupiamy się na tym co wchodzi w skład wagi ciała. Osoba umięśniona będzie cięższa od osoby, która ma mniej mięśni. Kilogram tkanki tłuszczowej zajmuje 3 razy większą objętość niż kilogram masy mięśniowej.

Zestawiając ze sobą kilka osób o takiej samej masie ciała możemy zauważyć różnice w wyglądzie ich ciał. Wszystko to za sprawą proporcji masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Takich parametrów nie uwzględnia wskaźnik BMI.

Dlatego osoby umięśnione, które mają mniej tkanki tłuszczowej, mogą według kalkulatora BMI zostać zakwalifikowane jako osoby z nadwagą lub nawet otyłe. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistym ryzykiem zachorowania na cukrzycę czy choroby serca, które grożą osobom otyłym.

7. Kalkulator BMI - masa i gęstość kości

Wskaźnik BMI jest prostym wzorem matematycznym, który nie uwzględnia również masy i gęstości kości. Osoby o drobnej budowie, będą miały zupełnie inne parametry prawidłowej masy ciała, niż osoby u których gęstość kości jest większa.

Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się gęstość kości, co też istotnie wpływa na wagę ciała.

Podsumowując, obliczanie wskaźnika BMI dla jednostki nie może być jedynym wyznacznikiem przy ocenianiu stopnia zagrożenia otyłością. Może jednak być wstępem do dalszej diagnostyki.

Następny artykuł: Operacja wyłączenia żołądkowego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy