Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Przyczyny nadciśnienia i naturalne sposoby na walkę z dolegliwością

Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi. W Polsce - co trzeciego mieszkańca. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię, ale to jednak nie wystarczy. Konieczna jest zmiana trybu życia i modyfikacja diety.

Zobacz film: "Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?"

Za prawidłowe uznaje się wartości ciśnienia tętniczego: skurczowego

Nie bez przyczyny zatem w leczeniu nadciśnienia tętniczego lekarze wskazują na istotę zmiany stylu życia. Jak zatem w naturalny sposób obniżyć ciśnienie?

spis treści

1. Unikaj soli kuchennej

Konieczne jest ograniczenie soli kuchennej w codziennej diecie. Należy zatem zaprzestać jej używania w czasie przygotowywania posiłków.

A czy soli jemy faktycznie za dużo? I to o wiele! Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by jej dzienne spożycie nie przekraczało 5 gramów. Przeciętny Polak potrafi w ciągu dnia trzykrotnie przekroczyć tę wartość.

Wydaje się bowiem, że skoro nie sięgamy po solniczkę, to problem nadmiaru soli w diecie nas nie dotyczy. Nic bardzie mylnego. Chlorek sodu znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych, takich jak wędliny, majonez, żółty ser, chleb, konserwy, kostki rosołowe, zupy w proszku.

Każdy posiłek powinien być komponowany ze składników świeżych, naturalnych, a ich walory smakowe dobrze jest poprawić ziołami. Są nie tylko pełne aromatu, ale i pozytywnie wpływają na organizm.

Warto zainteresować się zwłaszcza bazylią, tymiankiem, rozmarynem, kolendrą, majerankiem . Dodaje się je do potraw pod koniec gotowania, by zachowały swoje właściwości smakowe i prozdrowotne.

Robiąc zakupy, trzeba również dokładnie czytać etykiety. Zmagając się z nadciśnieniem tętniczym na sklepową półkę odłożyć należy produkty z wysoką zawartością chlorku sodu (NaCl) .

2. Konieczna modyfikacja diety

W przypadku nadciśnienia tętniczego istotne jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców. Ważne są zwłaszcza te skarby natury, które obfitują w potas .

Dlaczego to tak istotne? Otóż w soli zawarty jest sód, i to on w dużej mierze odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego (zatrzymuje wodę w organizmie) . W jego eliminacji istotną rolę odgrywa potas. Przyczynia się on do normalizacji ciśnienia tętniczego.

Źródłem potasu są m.in. pomidory i banany. Pomogą również składniki zawarte w czosnku, cebuli, papryce, żurawinie i aronii.

Z diety wyeliminować natomiast należy pokarmy o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, np. smalec. Powinno się je zastąpić rybami i produktami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe.

3. Utrzymanie prawidowej masy ciała

Do nadciśnienia tętniczego z pewnością przyczynia się zbyt duża masa ciała. Pacjenci z nadwagą i otyłością muszą podjąć odpowiednie działania, by pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Niezwykle istotna w tym zakresie jest nie tylko odpowiednio zmodyfikowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Do normalizacji ciśnienia przyczynić się mogą ćwiczenia aerobowe. Wiele korzyści daje również pływanie, bieganie, spacerowanie.

W przypadku wielu chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu. Odejście od nałogu może być trudne, jednak jest konieczne, by leczenie przyniosło pozytywny efekt. Podobnie rzecz ma się z alkoholem. Jego spożycie również należy znacząco ograniczyć.

W wielu przypadkach za nadciśnienie tętnicze odpowiada styl życia. Nieustanny pośpiech, stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta – wszystko to sprawia, że organizm nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować.

W natłoku codziennych zajęć musi się zatem znaleźć miejsce na odpoczynek i regularny sen, bo tylko w ten sposób unikniemy poważnych konsekwencji dla zdrowia, które wynikać mogą z nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także:                                                                                                                           6 nietypowych objawów nadciśnienia                                                                                   Jagody na nadciśnienie!                                                                                                         Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wirus a nadciśnienie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza