Trwa ładowanie...

Jak można leczyć zaparcia?

Zaparcia to problem dotykający wielu osób. Jest to krępująca dolegliwość, z którą najczęściej chcemy poradzić sobie sami. Należy pamiętać, że zaparcia mogą być objawem poważnej choroby. Żeby móc postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie należy wybrać się do lekarza.

spis treści

1. Kiedy można mówić o zaparciu?

Prawidłowe wypróżnianie powinno odbywać się codziennie. Najczęściej impuls informujący o chęci oddania stolca pojawia się rano. Stolec powinien mieć miękką konsystencję. Nie w każdym przypadku brak chęci do wypróżnienia oznacza zaparcie. Czasami może to być jedynie chwilowa niedyspozycja spowodowana stresem czy zmianą miejsca pobytu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Do zaparcia dochodzi gdy wypróżnienie nie nastąpiło ponad trzy dni lub gdy stolec jest twardy, a uczucie wypróżnienia niepełne. Podczas defekacji można odczuwać ból brzucha. Konsystencja stolca jest zależna od jego nawodnienia. Jeżeli ma mało wody, wówczas jest suchy i twardy.

2. O czym świadczą zaparcia?

Zaparcia są sygnałem chorób przewodu pokarmowego:

 • duży polip jelita grubego,
 • nowotwór zwężający światło jelita od wewnątrz lub uciskający jelito od zewnątrz,
 • blizny w ścianie jelita,
 • zrosty jelit,
 • przepuklina powłok brzusznych,
 • wypadanie odbytu,
 • bolesne szczeliny odbytu,
 • zapalenie uchyłków jelita grubego.

Zaparcia mogą być objawem zaburzeń ogólnoustrojowych:

 • niedoczynność tarczycy,
 • nadczynność przytarczyc,
 • cukrzyca,
 • hipokaliemia lub hiperkalcemia,
 • choroby układu nerwowego.

3. Przyczyny zaparć

Oprócz wymienionych wyżej chorób, mogą to być niewłaściwa dieta i pośpieszny tryb życia. Brak czasu powoduje, że jemy szybko i byle co. Często sami hamujemy odruch wypróżnienia, któremu nie sprzyjają warunki w toalecie lub nasze skrępowanie.

Zaparciom sprzyja siedzący tryb życia. Tłuste, ubogie w błonnik potrawy, mała ilość warzyw i owoców oraz zbyt mało wypijanej wody to najczęstsze błędy żywieniowe.

4. Leczenie farmakologiczne zaparć

Jeżeli do zaparcia doszło na tle chorobowym, wówczas należy udać się do lekarza. Samo leczenie objawów nie pomoże. Należy zająć się przyczynami i wyleczyć chorobę. W przypadku zaparć na tle psychicznym, lekarz powinien udzielić pacjentowi wskazówek dotyczących zmiany trybu życia i diety.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się środki przeczyszczające. Najpowszechniejsze są środki osmotyczne. Ich zaletą jest mała szkodliwość (prawie nie wywołują skutków ubocznych) i dobra tolerancja organizmu. Stosowanie soli nieorganicznych i leków drażniących może doprowadzić do uzależnienia. Po przerwaniu kuracji, zaparcie może wrócić i być cięższe do wyleczenia.

5. Sposoby na zaparcia

 • Błonnik - należy do preparatów na zaparcia. Jest niezbędny do zachowania właściwej motoryki przez jelita. Działa jak „szczoteczka” dla jelit. Ważne jest by posiłki zjadać o stałych porach. Dzięki temu odruch wypróżniania się unormuje. Można go dostarczać w surowych warzywach i owocach oraz ziarnach zbóż. Błonnik zawarty jest w grubych kaszach, ryżu, ciemnym pieczywie. Źródłem błonnika są również otręby pszenne i płatki owsiane.
 • Woda, soki owocowe - Wypijanie dziennie około 2 litrów wody mineralnej i soków owocowych wpłynie korzystnie na wypróżnianie.
 • Ćwiczenia - Aktywność fizyczna zwiększa perystaltykę jelit. Wystarczy kilka minut gimnastyki lub spacer.
 • Potrzeby fizjologiczne - Poświęć chwilę by wsłuchać się w potrzeby organizmu. Kiedy nastąpi odruch wypróżnienia, nie hamuj go. Rzuć palenie oraz ogranicz spożywanie alkoholu i kofeiny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie zaparć u dzieci
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza