Trwa ładowanie...

Jak medytować skutecznie i pozbyć się stresu?

Wzmianki na temat medytacji znajdziemy w najstarszych pisanych źródłach historycznych, a historia medytacji sięga zapewne jeszcze dalej. To daje nam wyobrażenie o tym, od jak dawna ludzie poszukują wewnętrznego spokoju i odprężenia.

Pierwotnie medytacja była praktyką duchową, ale z biegiem czasu przekształciła się w technikę relaksacyjną stosowaną na całym świecie. Głównym celem medytacji jest uspokojenie myśli i uzyskanie głębszej świadomości tego, co dzieje się w danej chwili. Jest to więc przeciwieństwo typowego stanu umysłu osoby cierpiącej na przewlekły niepokój. Bardzo często umysł takiej osoby jest nadmiernie aktywny i wypełniony obawami o przyszłość. Uspokojenie myśli i skupienie uwagi na teraźniejszości pozwoli ci pozbyć się niepotrzebnego napięcia i się odprężyć. Dzięki temu zwiększysz spokój wewnętrzny, a tak że obniżysz poziom lęku i niepokoju.

Zobacz film: "Poważne dla zdrowia skutki działania stresu"

1. Wskazówki dotyczące medytacji

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Wsparcie bliskiej osoby w sytuacji, kiedy odczuwamy silne napięcie nerwowe daje nam ogromny komfort

zobacz galerię
 1. Znajdź spokojne miejsce, w którym nic nie będzie cię rozpraszać.
 2. Usiądź wygodnie.
 3. Wybierz jakieś neutralne słowo, na którym się skupisz, na przykład „jeden” albo „trzy”. To będzie twoja mantra.
 4. Skup uwagę na oddechu.
 5. Powtarzaj cicho swoją mantrę przy każdym wydechu.
 6. Jeśli przychodzą ci do głowy inne myśli, po prostu pozwól im przeminąć i ponownie skup się na swojej mantrze.
 7. Kontynuuj ćwiczenie przez dziesięć do dwudziestu minut.

Pamiętaj, aby podczas medytacji zachować postawę pasywną. Zwyczajnie pozwól, by odprężenie nastąpiło w naturalny sposób. Podobnie jak w przypadku wszelkich technik relaksacyjnych tylko regularne ćwiczenia są gwarancją osiągnięcia wszystkich korzyści, jakie oferuje medytacja. Staraj się praktykować ją raz lub dwa razy dziennie.

2. Najważniejsze kwestie

Twój układ nerwowy składa się z akceleratora (układ współczulny) i hamulca (układ przywspółczulny). Kiedy za dużo się martwisz, twój organizm działa tak, jakbyś bez przerwy wciskał pedał gazu. To wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów.

Techniki relaksacyjne, takie jak progresywna relaksacja mięśni, oddychanie przeponą, kierowana wizualizacja i medytacja, aktywują naturalny hamulec twojego organizmu, spowalniając system nerwowy i przeciwdziałając skutkom przewlekłego stresu.

Pamiętaj, że relaksowanie się to umiejętność. Konsekwentne i regularne ćwiczenia poprawiają zdolność wyciszania się i odpędzania lęku. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, codziennie poświęć trzydzieści minut na praktykowanie tych technik.

Eksperymentuj z różnymi technikami, aby znaleźć tę, która najlepiej ci służy. Postaraj się także dopasować metodę do odczuwanych objawów.

W trakcie ćwiczeń relaksacyjnych zachowuj postawę pasywną. Im mniej będziesz na siłę starał się zrelaksować, tym lepiej uda ci się naprawdę odprężyć.

Fragment książki Kevina L. Cyoerkoe i Pameli S. Wiecartz pt. „Zwalcz niepokój”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

([Polecamy książkę Kevina L. Gyoerkoe i Pameli S. Wiegartz )

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Stres nie musi być problemem!
Jak medytować skutecznie i pozbyć się stresu?
Jak medytować skutecznie i pozbyć się stresu?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza