Trwa ładowanie...

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności. Jak skutecznie leczyć problemy ze snem?

spis treści

1. Melatonina na sen

Zastanawiając się nad leczeniem bezsenności warto uświadomić sobie, co w naszym organizmie odpowiada za regulację snu. Melatonina to substancja, która reguluje nasz biologiczny zegar. To hormon wydzielany przez szyszynkę, który ma swoje cykliczne zaburzenia i to właśnie od tych zaburzeń zależy prawidłowy rytm aktywności i snu. Synteza melatoniny zależy od światła, jej szczyt wydzielania przypada na godziny od północy do 3 nad ranem. Hormon ten nie jest wydzielany w dzień. Po czterdziestym roku życia obniża się poziom wydzielanego hormonu. Właśnie wtedy najczęściej sięgamy po coś na sen.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

2. Leki nasenne

Zaburzenia snu zwalczamy odpowiednimi lekami. Sen wywołany przez leki nasenne nie jest pełnowartościowym snem. Po zażyciu tych środków nasennych pacjenci skarżą się na: odczuwanie ospałości, uczucie rozbicia, osłabienie refleksu, niepamięć. Leków nie można stosować przed długi czas, ponieważ to prowadzi do uzależnienia. Zaburzenia snu można skutecznie leczyć podając melatoninę. Hormon ten jest bezpieczny, nie powoduje uzależniania i takich skutków ubocznych, jak leki nasenne. Dawkę ustala się indywidualnie do potrzeb pacjenta.

3. Przyczyny zaburzeń snu

  • Jet-lag – czyli zaburzenia snu, które wynikają z szybkiej zmiany sfer czasowych przy podróżach międzykontynentalnych, pojawiają się takie dolegliwości jak: złe samopoczucie, nadmierna drażliwość, ból głowy, zmęczenie, dezorientacja, trudności w koncentracji i zasypianiu.
  • Wolne rodniki – cząstki, które powstają w komórkach podczas różnych procesów metabolicznych. Powodują poważne choroby: cukrzyca, zaćma, nowotwory, nadciśnienie tętnicze.
  • Stres.
  • Zły sposób odżywiania się.
  • Brak aktywności fizycznej.

Stosowanie melatoniny niweluje problemy z zasypianiem. Jednak czasem może pojawić się spadek temperatury ciała, senność, koszmary nocne i bóle brzucha. Hormonu nie powinny stosować kobiety w ciąży i w czasie karmienia, osoby cierpiące na nowotwory układu krwionośnego i poważne choroby psychiczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska
Następny artykuł: Zioła na sen
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza