Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Opryszczka narządów płciowych - objawy, leczenie i profilaktyka

Opryszczka narządów płciowych w 95 proc. przypadków wywoływana jest przez wirus opryszczki typu 2 (HSV2), a w 5 proc. przez wirus HSV1 (Herpes simplex virus typ 1). W jej przebiegu mogą, ale nie muszą, wystąpić objawy skórne i błon śluzowych. Opryszczka narządów płciowych jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży – może spowodować zakażenia wewnątrzmaciczne, okołoporodowe i poporodowe u dziecka. Największe ryzyko zakażenia występuje przy porodzie naturalnym. W przypadku opryszczki narządów płciowych najważniejsza jest szybka wizyta u ginekologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Niestety, choroba może nawracać, dlatego osoba zarażona powinna regularnie przechodzić kontrole lekarskie.

Zobacz film: "Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży"

spis treści

1. Jak można się zarazić opryszczką narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to choroba, którą można się zarazić, uprawiając seks (również seks oralny i seks analny) z osobą zakażoną, lub używając z nią np. wspólnego ręcznika. Chory może zarażać jeszcze przed pojawieniem się u niego objawów chorobowych.

U mężczyzn opryszczka narządów płciowych najczęściej zlokalizowana jest na napletku, żołędzi i trzonu prącia, a u kobiet – na wargach sromowych, łechtaczce, w pochwie lub na szyjce macicy. U obu płci zmiany mogą rozwijać się także w okolicy odbytnicy i na pośladkach.

Terminu "opryszczka" (ang. herpes) po raz pierwszy użył Hipokrates. W starożytności infekcję tę uważano za mającą niewielkie znaczenie w porównaniu z owrzodzeniami wywołanymi przez kiłę.

Mity na temat opryszczki
Mity na temat opryszczki [5 zdjęć]

Prawie 2/3 światowej populacji są zakażone wirusem opryszczki gatunku 1 (HSV-1) – wynika z raportu opublikowanego...

zobacz galerię

2. Objawy opryszczki narządów płciowych

Objawy opryszczki narządów płciowych są łatwe do rozpoznania. Po kilku dniach lub tygodniach od zakażenia na skórze w okolicach narządów płciowych pojawiają się:

 • bolesność
 • świąd
 • zaczerwienienie
 • małe, bolesne pęcherzyki wypełnionych płynem, które po kilku dniach pękają, pozostawiając niewielkie blizny

Zmianom skórnym w miejscach intymnych mogą towarzyszyć trudności w oddawaniu moczu.

Mogą się również pojawić:

 • bóle głowy
 • osłabienie
 • stan podgorączkowy lub gorączka
 • powiększone węzły chłonne

Raz przechorowana opryszczka narządów płciowych nie daje odporności na wirusa. HSV2 przechodzi w stan uśpienia – zagnieżdża się do końca życia w zwojach nerwowych i może się ujawnić pod wpływem różnych cynników, takich jak:

 • stosuni seksualne
 • opalanie
 • stres
 • osłabienie organizmu
 • miesiączka

Opryszczka narządów płciowych w 40 proc. przypadków nigdy nie wraca, u pozostałej części zakażonych wykazuje tendencję do nawrotów pod wpływem ww. czynników.

Zobacz także:

3. Leczenie opryszczki narządów płciowych

Gdy pojawią się jakiekolwiek zmiany w obrębie narządów płciowych, należy udać się do lekarza, szczególnie gdy dolegliwości dotyczą kobiet w ciąży. Wczesne leczenie opryszczki narządów płciowych pomaga zapobiec replikacji wirusa.

Wirus herpes simplex typ 2 w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia rdzenia lub zaburzeń czynności układu nerwowego.

Gdy opryszczka narządów płciowym ma małe nasilenie, stosuje się leczenie miejscowe:

 • nasiadówki z rumianku
 • pędzlowanie roztworem fioletu
 • maści osuszające (np. cynkowe)

Leczenie miejscowe opryszczki narządów płciowych nie zapobiega nawrotom choroby i jest znacznie mniej skuteczne niż podawanie leków doustnie czy dożylnie.

Czas trwania objawów opryszczki narządów płciowych skraca przyjmowanie leków zawierających acyklowir (lek przeciwwirusowy). Acyklowir może być stosowany doustnie 5 razy dziennie po 200 mg przez 5 dni (lub tak, jak zaleci lekarz). Poleca się także suplementację witamin B1 i B12.

Osoby chore na opryszczkę narządów płciowych powinny powiadamiać o swojej chorobie wszystkich partnerów seksualnych i powstrzymać się od współżycia do czasu zakończenia leczenia.

Ponadto podczas leczenie zaleca się:

 • stosowanie leków przeciwbólowych - zakażenie opryszczką wiąże się z bólem, który można łagodzić środkami przeciwbólowymi, w których składzie jest paracetamol lub ibuprofen
 • noszenie bawełnianej bielizny, która jest przewiewna, pozwala skórze oddychać i wchłania wilgoć. Pamiętaj, okolice narządów płciowych powinny być zawsze suche i czyste – bakterie opryszczki bytują w wilgotnym środowisku. Odzież, którą nosimy, powinna nie drażnić okolic narządów płciowych, trzeba pamiętać zwłaszcza o luźnych spodniach. Jeśli tkanina nie będzie ocierała się o skórę, bolące pęcherzyki szybciej się wygoją.
 • zrezygnować z używania żeli do higieny intymnej, ponieważ mogą zawierać składniki, które zaostrzą opryszczkę. Okolice intymne powinny być myte i smarowane tylko tymi preparatami, które zaleci lekarz. Kosmetyki stosowane codziennie na czas leczenia należy odstawić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza