Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leczenie migreny

Migrena jest częstą dolegliwością. Według badań statystycznych cierpi na nią około 18% kobiet, 6% mężczyzn i 4% dzieci. Okazuje się, że kobiety 4 razy częściej chorują na migrenę niż mężczyźni. Ból migrenowy wywołany jest nadmiernym rozszerzeniem naczyń wewnątrzczaszkowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ból migrenowy

Za nadmierne rozszerzenie naczyń odpowiadają mediatory zapalenia. Rozszerzone tętnice ułatwiają ich przedostanie się na zewnątrz naczyń i drażnienie struktury okołotętniczej – tam znajduje się wiele receptorów bólu. Właśnie ten proces odpowiada za powstanie bólu migrenowego. Napad migreny może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, niestety u co trzeciej osoby cierpiącej na migrenę napad bólu trwa nawet do trzech dni. Ból pojawia się niezależnie od pory dnia i nocy i może być wywołany przez nadmierny stres, emocje, zmianę pogody, a nawet przez spożycie niektórych potraw, np. żółtego sera, czy wypicie czerwonego wina. Niektóre osoby chorujące na migrenę w czasie napadu bólu są całkowicie wyłączone z normalnego życia, u innych ból pojawia się sporadycznie i jest dużo łagodniejszy.

2. Metody leczenia migreny

Migrena nie jest chorobą bezpośrednio zagrażającą naszemu życiu. Niestety napady migreny i objawy (nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy), które im towarzyszą bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie. Migrena pojawia się i zostaje na całe życie. Pierwsze napady zazwyczaj pojawiają się przed 30 rokiem życia. Kobiety cierpią na migrenę już w okresie dojrzewania. Dolegliwość często występuje jednocześnie z miesiączką. Zauważono, że migrena ustępuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale powraca po porodzie. Choroba nasila się podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Leczenie migreny zapobiega i łagodzi objawy, potrafi przerwać napad choroby.

  • Leki na migrenę – tryptany, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz analgetyki proste i złożone, alkaloidy sporyszu, środki uspokajające. Najpopularniejszymi lekami na migrenę są tryptany, które leczą dolegliwość w dowolnym momencie ataku. Stosuje się je tylko na polecenie lekarza. Niesterydowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty i działają przeciwbólowo. Środki farmakologiczne na migrenę powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
  • Zioła na migrenę – ekstrakty z kozłka lekarskiego, z krwawnika pospolitego, z pierwiosnki. Można stosować także witaminy i minerały, np. preparaty wapnia, witaminę B2.

Inne sposoby na migrenę to zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, unikanie stresu, stosowanie technik relaksacyjnych i psychoterapii. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej oraz unikać czynników powodujących napady migreny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kwas tolfenamowy i jego działanie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza