Trwa ładowanie...

Jak e-papierosy wpływają na chęć palenia?

E-papierosy to nie nowość - weszły do sprzedaży kilka lat temu i szybko zaczęły partycypować w rynku tworzonym przez przemysł związany z papierosami i tytoniem. Miały być alternatywą dla klasycznego papierosa, pomagać w rzuceniu nałogu czy też być poprostu papierosem XXI wieku.

Chociaż wydawać by się mogło, że nie wielkie urządzenie zasilane baterią będzie jedynie chwilową modą, to okazało się, że zagościły one na naszym rynku na dobre. Klasyczne papierosy jednak dobrze się bronią i mają zdecydowaną przewagę liczebną w udziale rynkowym nad e-papierosami.

Wielokrotnie próbowano sprawdzić, jaki wpływ na zdrowie ma para wydobywająca się z e-papierosa.

Obecnie nie wiele można na ten temat powiedzieć, bowiem ta forma używek zbyt krótko funkcjonuje, aby móc określić dokładny ich wpływ na organizm człowieka. E-papieros stał się również popularny wśród młodzieży. Pokładano duże nadzieje w udziale tych urządzeń w możliwościach rzucania palenia klasycznych papierosów. Czy osiągnięto zamierzony efekt?

Jak e-papierosy wpływają na chęć palenia papierosów?
Jak e-papierosy wpływają na chęć palenia papierosów?

Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy z Chicago. Chociaż e-papieros wyglądem nie bardzo przypomina klasycznego papierosa, to wykazano, że już samo zobaczenie innej osoby oddającej się czynności wdychania pary, powoduje zwiększoną potrzebę zapalenia lub użycia e-papierosa.

Te same czynności, gesty, proces zaciągania się, działają podświadomie na drugiego człowieka.

Jak zaznaczają naukowcy, do tej pory udało się uzyskać sporą redukcję liczby palaczy i istnieje obawa, że właśnie przez papierosa XXI wieku, dojdzie do powrotnego zwiększenia ich liczby. Badacze zaznaczają, że nie przypuszczali do tej pory, że elektroniczny papieros może mieć taką siłę przebicia jak klasyczne papierosy.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby

zobacz galerię

Zarówno z psychologicznego punktu widzenia jak i medycznego, nadużywanie tego typu środków wiąże się z dużym ryzykiem powstawania uzależnienia.

Kolejnym aspektem jest tak naprawdę nie wiadomy wpływ e-papierosów na nasze zdrowie. O szkodliwości klasycznych papierosów nie trzeba nikogo przekonywać - sieją one prawdziwe spustoszenie w organizmie. Wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca czy też chorób nowotworowych, zawałów, udarów mózgu i przedwczesnej śmierci.

Badania, które starają się określić wpływ e-papierosów na zdrowie człowieka są zdecydowanie konieczne. Wiele wskazuje na to, że nic nie zmieni się w tej kwestii – w świetle prawa można używać e-papierosów w przestrzeni publicznej w przeciwieństwie do klasycznego papierosa.

Nałogi, które pochłonęły celebrytów
Nałogi, które pochłonęły celebrytów [9 zdjęć]

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia.

zobacz galerię

Być może za jakiś czas pojawi się odpowiednia regulacja prawna, która zabroni użytkowania e-papierosów w miejscach publicznych.

Czy urządzenie to stanie się prawdziwą alternatywą dla papierosów? Przy założeniu, że zostaną opracowane właściwe badania mówiące o szkodliwości e-papierosów w długofalowym aspekcie być może zadomowią się na naszym rynku na stałe.

Pamiętajmy jednak, że e-papierosy nie chronią przed nałogiem - mogą działać w tym aspekcie tak samo jak klasyczne papierosy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza