Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leki przeciwzakrzepowe - jak działają, kiedy warto, a kiedy nie należy ich stosować

Leki przeciwzakrzepowe nazywane są również antykoagulantami. Jeśli zostaną zastosowane, to powodują wyłączenie jednego lub kilku czynników krzepnięcia krwi. Dzięki nim możliwe jest zahamowanie procesu powstania zakrzepu. Jakiekolwiek utrudnienia na drodze krwi, czyli powstawanie skrzeplin i zakrzepów może być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia i życia, dlatego tak ważne u osób zagrożonych wystąpieniem zakrzepów jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Substancją czynną większości leków przeciwzakrzepowych jest heparyna. Co warto wiedzieć na temat tych środków farmaceutycznych? Jakie są przeciwwskazania do ich stosowania?

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

spis treści

1. Czym są leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe, czyli inaczej antykoagulanty, to preparaty zapobiegające powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów, które mogą wywołać niedokrwienie kończyny, udar móżgu lub zawał serca.

Leki te wykorzystywane są w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także jej powikłań u pacjentów poddawanych długotrwałej hospitalizacji, osób które były długotrwałe unieruchomione. Przykładem mogą być tutaj pacjenci z opatrunkiem gipsowym, ludzie w wieku podeszłym, osoby nieprzytomne, pacjenci zmagający sie z chorobą nowotworową. Leczeniu środkami przeciwzakrzepowymi poddawani są również pacjenci z nadciśnieniem, z niewydolnością serca. Leki przeciwzakrzepowe stosuje się również po wszczepieniu zastawki, przy różnego rodzaju wadach serca, migotaniu przedsionków i przy zakrzepicy.

Najczęściej stosowanymi lekami przeciwzakrzepowymi są antagoniści witaminy K.

Swoje leki przeciwzakrzepowe znajdziesz dzięki stronie KtoMaLek.pl. To darmowa wyszukiwarka dostępności leków w aptekach w Twojej okolicy.

2. Opinia kardiologa na temat leków przeciwzakrzepowych

W opinii polskiej kardiolożki, profesorki nauk medycznych Janiny Stępieńskiej, leki przepiwzakrzepowe mogą stanowić pewien problem, zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza prowadzącego leczenie.

"Problem z tymi lekami jest taki, że te które są stosowane od wielu lat, właściwie stosowane do dziś(...) Te leki są bardzo trudne w stosowaniu, trudne dla pacjentów i trudne dla lekarzy. Trudność w ich stosowaniu polega na tym, że nie ma jednego dawkowania tego leku, tylko dawki leku dobiera się indywidualnie. Każdy inaczej reaguje na ten lek, mało tego lek podany dzisiaj tak naprawdę działa za 48, 72 godziny, trzeba brać pod uwagę to opóźnienie. Pacjent po to, żeby sprawdzać czy on jest dobrze leczony musi pobierać sobie krew regularnie, oznaczać tak zwany wskaźnik INR, wskaźnik krzepnięcia, krzepliwości. I teraz, jeżeli on tego leku bierze za mało jest niewłaściwe leczony, no to nie zmniejsza sobie zagrożenia udarem" - przyznaje lekarka.

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych w nadmiarze może spowodować zwiększenie ryzyka powikłań krwotocznych. Problemem jest również to, że leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmaceutycznymi, środkami odurzającymi czy spożywanym pokarmem.

Parametrów, które narzucają ostrożność w dawkowaniu leków przeciwzakrzepowych jest bardzo wiele. Z tego powodu pacjenci niechętnie chcą być poddawani leczeniu środkami przeciwzakrzepowymi. Decydują się również przerywać leczenie.

2.1. Interakcje antykoagulantów z innymi lekami

Chorzy regularnie stosujący leki przeciwzakrzepowe muszą uważać przy przyjmowaniu innych farmaceutyków, w tym suplementów diety. Unikać należy preparatów zawierających witaminę K, witaminę E, koenzym Q10, glukozaminę, melatoninę, dehydroepiandrosteron (DHEA) czy kwasy omega-3.

Leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić w interakcje, na przykład z aspiryną, czy z takimi lekami niesterydowymi przeciwzapalnymi, które są bardzo powszechnie stosowane z powodu rozmaitych bólów stawów, kręgosłupa. Podczas terapii pacjenci nie powinni sięgać nie tylko po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale również po leki na zgagę. Należy uważać nawet przy podawaniu szczepionki przeciwko grypie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Działanie heparyny - najpopularniejszego antykoagulantu

Heparyna jest naturalnym czynnikiem, który zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Zapobiega powstawaniu zakrzepów i tworzeniu się skrzeplin.

Heparyna jest stosowana przede wszystkim w takich chorobach jak:

  • miażdżyca,
  • zakrzepica,
  • ostre zespoły wieńcowe,
  • choroby unieruchomione,
  • a także u chorych, którzy poddawani są zabiegom operacyjnym.

Innymi ważnymi substancjami w lekach przeciwzakrzepowych są: kumaryna i jej pochodne, hirudyna, kwas acetylosalicylowy.

4. Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych

Przeciwwskazaniem do podawania antykoagulantówkrwawienia z przewodu pokarmowego, nowotwory, cukrzyca i zawał serca. Do działań niepożądanych tych leków należą z kolei nudności, wymioty, krwawienia, biegunka, zaburzenia pracy wątroby i priapizm.

Heparyna jest substancją, której bezwzględnie nie podaje się osobom ze skazami krwotocznymi, pacjentom z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego lub cierpiących na choroby układu pokarmowego wiążące się z ryzykiem wystąpienia krwawienia. Ponadto nie może być podana przy objawach nadciśnienia wrotnego i w rozwarstwieniu aorty.

Przeciwwskazania względne:

Leki przeciwzakrzepowe uniemożliwiają krzepnięcie krwi. Mają zastosowanie tych chorobach serca i układu krwionośnego, w których istnieje ryzyko powstania niebezpiecznego dla życia zakrzepu.

5. Leki przeciwzakrzepowe a dieta

Osoby przyjmujące antykoagulanty powinny unikać pewnych produktów żywieniowych. Niewskazany jest seler, natka pietruszki, czosnek, cebula, brokuły, kapusta i brukselka, kalafior, rzepa, rzeżucha, sałata, szpinak czy awokado. Nie należy pić soków grejpfrutowych i żurawinowych. Ponadto niekorzystnie działają takie zioła i przyprawy, jak szałwia, kozieradka, rumianek, anyż, arnika, mniszek, kasztanowiec, dziurawiec, ekstrakt z papai, żeń-szeń i miłorząb japoński.

6. Leki przeciwzakrzepowe a regularne przeprowadzanie badania krzepnięcia

Pacjent stosujący leki przeciwzakrzepowe powinien być dość dobrze wyedukowany na temat działania tych środków. Ponadto, przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych niezbędne jest regularne przeprowadzanie badania krzepnięcia.

"Są kraje europejskie, w których są takie same aparaty do kontroli tego wskaźnika INR jak są do kontroli poziomu cukru i pacjenci są edukowani i analogicznie jak ci, którzy mają cukrzycę mogą sami się leczyć(...)W Polsce niestety nie ma refundacji tych aparatów ani tych pasków do oznaczania, więc pacjenci są zależni, dlaczego lekarze tego nie lubią no bo to jest dosyć czasochłonne bo musza każdemu pacjentowi przynajmniej raz w miesiącu wyznaczyć dawki leku na długi czas, mało tego wyznaczyć, poświęcić im sporo czasu na edukację, sprawdzać leczenie" - przyznaje profesorka, Janina Stępińska.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza