Trwa ładowanie...

Minipigułka antykoncepcyjna

Minipigułka antykoncepcyjna to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Zaliczana jest do pigułek jednoskładnikowych. Antykoncepcja hormonalna jest uznawana za bezpieczną i skuteczną. Jednak nie każdy jej rodzaj jest zalecany kobietom karmiącym piersią. Minipigułka zawiera w swoim składzie jeden hormon – progestagen. Dzięki temu ta antykoncepcja jest bezpieczna nie tylko dla matek karmiących, ale też dla kobiet w okresie menopauzy.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest zaliczana do jednych z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Jednak jej skuteczność jest uzależniona od regularności i poprawności stosowania. Kobiety wybierające ten rodzaj antykoncepcji powinny stosować się do zaleceń lekarza i uwag zawartych w ulotce.

2. Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony – estrogen i progestagen. Hormony hamują owulację, uniemożliwiają zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy i sprawiają, że śluz macicy tworzy nieprzeniknioną barierę dla plemników.

3. Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

  • tabletki dwuskładnikowe, zawierające dwa hormony (estrogen i progestagen);
  • pigułki jednoskładnikowe, czyli minipigułka antykoncepcyjna, składająca się z jednego hormonu (progestagen).

4. Właściwości minipigułki antykoncepcyjnej

Progestagen to jedyny hormon, który zawiera minipigułka. Jego ilość w preparacie jest niewielka. Dzięki temu polecany jest kobietom, u których wystąpiła laktacja. Laktacja polega na wydzielaniu mleka przez gruczoły mleczne kobiety. Zachodzi u kobiet, które urodziły dziecko. To estrogeny odpowiadają za zaburzenia laktacji. Minipigułka jest ich pozbawiona, nie wpływa na wydzielanie mleka. Minipigułka to bezpieczna antykoncepcja dla karmiących. Minipigułki mogą stosować kobiety, u których estrogen wywołuje działania niepożądane oraz te, które nie mogą używać spirali. Ta forma antykoncepcji polecana jest też paniom palącym papierosy i tym, które wchodzą w okres menopauzy. Minipigułka jest równie skuteczna jak tabletki dwuskładnikowe. Jej wskaźnik Pearla wynosi ok 0,9.

5. Przeciwwskazania do stosowania minipigułki antykoncepcyjnej

Istnieją wyraźne przeciwwskazania do stosowania tej metody antykoncepcji. Antykoncepcja hormonalna w postaci minipigułek jest niewskazana dla kobiet, które chorowały na zakrzepowe zapalenie żył lub na żylaki. Progestagen może wywołać nawrót choroby. Minipigułki będą skuteczne, jeżeli będą przyjmowane regularnie, z dokładnością co do minuty. Jeżeli wystąpi około trzy godzinne opóźnienie, minipigułka może nie zadziałać. Minipigułka wywołuje też plamienia między miesiączkami.

Następny artykuł: Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.