Trwa ładowanie...

Jak długo karmić dziecko piersią?

Jak długo karmić piersią? – to pytanie jest często zadawane przez matki. Mleko matki jest najlepszym pożywieniem, jakie może być podawane maluchowi. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że karmienie piersią powinno trwać przynajmniej przez 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Wiele matek zdaje sobie sprawę, jak cenne dla zdrowia dziecka jest jej mleko i jeśli laktacja dalej trwa, kontynuuje karmienie piersią dłużej niż okres 6 miesięcy.

1. Zalety karmienia piersią

Mleko matki jest najbardziej naturalnym i zdrowym pożywieniem, jakie można podać dziecku. Zawiera ono cenne składniki odżywcze oraz przeciwciała, które nie są jeszcze produkowane przez organizm dziecka, a które pełnią istotną rolę w chronieniu niemowlaka przed chorobami. Dzieci karmione piersią są zdrowsze, rzadziej chorują na infekcje układu oddechowego czy biegunki. Pokarm matki jest lepiej trawiony, co pozwala uniknąć niemowlakowi problemów z układem trawiennym.

Często zdarza się, że kobieta ma problemy z laktacją. Warto jednak dla dobra dziecka nie poddawać się zbyt szybko. Karmienie piersią na początku nie zawsze jest łatwe. Jedne noworodki szybko uczą się, jak prawidłowo ssać pierś matki, inne mają z tym spore problemy i mogą szybko się zniechęcać. Jeśli świeżo upieczona mama ma z tym trudności, powinna poradzić się położnej bądź udać się z wizytą do poradni laktacyjnej. Zaleca się, by dziecko było karmione piersią na żądanie. Próba karmienia piersią, gdy dziecko tego nie chce, może dodatkowo zniechęcić malucha. Warto ograniczyć lub całkowice zrezygnować z podawania dziecku smoczka, szczególnie przez pierwsze tygodnie życia, kiedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Po okresie karmienia piersią przez 6 miesięcy, wprowadzaj inne pokarmy, lecz jednoczenie nie przestawaj karmić piersią. Karmienie powinno trwać do czasu, kiedy dziecko ma na to ochotę, jeśli mleko matki jest dalej produkowane. Jeśli pomimo obecności pokarmu, dziecko nie chce takiego karmienia, nie zmuszaj go do tego. Można je jedynie delikatnie zachęcić. Niektóre dzieci po okresie 6 miesięcy nie chcą już takiego pokarmu, podczas gdy inne chętnie sięgają po mleko matki nawet do 2 czy 3 roku życia.

2. Ile czasu karmić niemowlaka piersią?

Im dłużej matka karmi piersią, tym lepiej dla dziecka. Należy jedynie pamiętać, że z czasem taką formę karmienia należy uzupełnić normalnym jedzeniem, wprowadzanym stopniowo do jadłospisu maluszka. Niestety duża liczba kobiet skarży się, że nie ma odpowiedniej ilości pokarmu. Nie należy się jednak szybko zniechęcać. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy dziecko jest przystawiane do piersi w odpowiedni sposób i jak sobie radzi ze ssaniem. Jeśli technika ssania jest nieodpowiednia, matka może mieć wrażenie, że ilość mleka jest niewystarczająca.

Dodatkowo należy pamiętać, że dziecko musi być karmione na żądanie, a jego potrzeby są różne. Być może są momenty, kiedy niemowlak ma większe potrzeby niż możliwości matki. Jednak nie należy się tym zamartwiać i rezygnować z karmienia maluszka na żądanie. Karmiąca matka może doświadczyć tzw. kryzysu laktacyjnego (zazwyczaj 3 i 6 tydzień oraz 3 i 6 miesiąc), który może trwać kilka dni. Należy go przeczekać. Dokarmianie niemowlaka sztucznym mlekiem skraca czas ssania, co przyczynia się do spadku stężenia prolaktyny u matki i w konsekwencji zaniku laktacji.

Badania pokazują, że żywienie niemowląt piersią przyczynia się do powstania głębszej więzi emocjonalnej pomiędzy matką a dzieckiem. Dzieci czują się bezpiecznie, śpią lepiej, łatwiej radzą sobie ze stresem. Okazuje się też, że mają większy iloraz inteligencji, lepszą pamięć, podejmują szybsze i lepsze decyzje, mają mniejsze problemy z koncentracją. Dlatego należy karmić dziecko piersią jak najdłużej się da.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza