Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Dieta śródziemnomorska może uratować twój wzrok

Wszyscy słyszeliśmy, że dieta śródziemnomorska jest dobra dla serca, a nawet może w pewnym stopniu chronić przed rakiem, ale co ze zdrowiem oczu?

Dieta śródziemnomorska może przynieść wiele korzyści, ale musi być regularnie stosowana
Dieta śródziemnomorska może przynieść wiele korzyści, ale musi być regularnie stosowana (123RF)

1. Dieta śródziemnomorska może pomóc seniorom, którzy cierpią na choroby oczu

Nowe badanie, które zostało niedawno zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki wykazało, że ludzie, którzy stosują dietę śródziemnomorską, mogą być nawet o jedną trzecią mniej narażeni na rozwój związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (ang. age-related macular degeneration, AMD), głównej przyczyny ślepoty.

Raport ujawnił, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiązało się z mniejszym ryzykiem wystąpienia AMD, ale ta zależność wystąpiła tylko 39 u proc. badanych, którzy stosowali się ściśle do diety, w porównaniu do około 50 proc. tych, którzy nie podeszli do zadania uważnie.

Naukowcy odkryli, że owoce były szczególnie ważne dla zdrowia oczu, a ludzie, którzy jedli około pięciu uncji owoców dziennie (140 g) byli o 15 procent mniej narażeni na AMD.

Ponadto raport ujawnił, że kofeina i przeciwutleniacze wpływają pozytywnie na zdrowia oczu. Spośród osób, które piły duże ilości kofeiny (około 78 mg na dzień, czyli równowartość jednego espresso): 54,4 proc. osób nie miało AMD i 45,1 procent zapadło na tę chorobę.

"Badania te dostarczają dowodów na to, że zdrowa dieta bogata w owoce jest ważna dla zdrowia. Pomaga również chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej" – mówi autor badania Rufino Silva.

Zobacz także

2. Ważne jest ścisłe przestrzeganie diety

Aby zebrać potrzebne dane, zespół między rokiem 2013 i 2015 zbadał 883 osób w wieku 55 lat i starszych. W celu sprawdzenia, w jakim stopniu ludzie przestrzegali diety śródziemnomorskiej, pytano, jak często jedli określone pokarmy. Na tej podstawie wystawiano uczestnikom ocenę od 0 do 9, przy czym najwyższa nota oznaczała ścisłe trzymanie się jadłospisu.

Według dietetyków, dieta śródziemnomorska powinna być bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz oliwę z oliwek. Często powinno jeść się też ryby, drób oraz czerwone mięso. Dieta nie tylko chroni oczy, ale też sprzyja lepszej kontroli cukru we krwi, zmniejsza ryzyko depresji i łagodzi zapalenia oraz bóle stawów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza