Trwa ładowanie...

Jak dbać o związek?

Związek partnerski To pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Czy to takie trudne? Przy odrobinie wysiłku możesz znacznie wpłynąć na kształt swojego związku. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wszystkim wydaje. Pierwsza podstawowa rada brzmi: „Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany w swoim związku i w partnerze, zacznij pracę nad sobą”. Bardzo ważna w tym przypadku okazuje się zasada, która mówi, że nie możesz dać czegoś, czego sam nie masz. Czy rutyna w związku jest zagrażająca? Co robić w przypadku nudy w sypialni? Jak komunikować się z partnerem?

spis treści

1. Jak stworzyć idealny związek?

Jak dbać o związek?
Jak dbać o związek?

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą

zobacz galerię

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Czy istnieje coś takiego, jak idealny związek? Wszyscy dobrze znamy odpowiedź na to pytanie. Zastanów się przez chwilę, jaki jest według ciebie obraz wymarzonego związku, czy znasz taką parę? Jeżeli uważasz, że związek twojej przyjaciółki albo siostry jest idealny, przy najbliższej okazji przyjrzyj się mu krytycznym okiem. Nadal taki jest? Porozmawiaj z osobami, które uważasz za tych niebywałych szczęśliwców, być może dowiesz się, jakie braki kryje ów wspaniały, niedościgniony dla ciebie dotąd wzorzec. Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest to, czy naprawdę pragniemy takowego związku, czy tylko czynniki zewnętrzne, jak presja rodziny czy przyjaciół, każą nam wierzyć w istnienie cudownych relacji między partnerami.

Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo twoje kompleksy wpływają na postrzeganie ludzi, którzy znajdują się wokół ciebie. Tak! Kompleksy mogą zrujnować relacje między tobą a twoim partnerem. Jeżeli widzisz, że coraz bardziej skupiasz się na swoich niedoskonałościach i utrudnia ci to zdrową relację, powinnaś lub powinieneś skorzystać z pomocy terapeuty bądź w razie konieczności udać się do seksuologa. Kompleksy są bowiem częstym źródłem zahamowań seksualnych, które mogą wpływać destruktywnie na relacje między tobą a twoją drugą połową.

2. Jak dbać o związek małżeński?

Jesteście już kilka ładnych lat po ślubie i czujesz, że coś się psuje? Jeśli kochasz swojego partnera i zależy ci na nim, spróbuj urozmaicić wasze wspólne życie. Nie chodzi tylko o to, abyście dobrze się dogadywali w sypialni – zbyt wielką wagę przypisujemy tej sferze naszego życia, która - owszem - jest niezwykle istotna, ale nie powinna stać się obsesją. W każdym związku, i to nie tylko małżeńskim, ważna jest komunikacja. Umiejętność rozmowy jest niezwykle istotna w budowaniu solidnych relacji międzyludzkich, a zatem zacznij od usprawniania tej sfery waszego życia. Jeżeli macie dzieci, zadbajcie o to, by raz na jakiś czas mieć chwilę tylko dla siebie – to bardzo ważne w prawidłowym rozwoju każdego związku.

Oprócz tego, nie dążmy za wszelką cenę do zwalczania rutyny – jest ona obecna w życiu każdego z nas, a zatem nie powinniśmy nadmiernie się na niej koncentrować i odwrotnie. Wyjście do kina, na spacer, wspólne przyrządzenie kolacji czy obiadu to naprawdę łatwe, aczkolwiek skuteczne metody podtrzymywania wzajemnego zainteresowania. Jeśli zatem chcesz zadbać o swój związek, zacznij od siebie. Spraw, by twoje samopoczucie było lepsze. Idź do fryzjera, zadbaj o wygląd, ale co najważniejsze, rozmawiaj ze swoim partnerem. Czasami warto też po codziennej pracy zafundować sobie romantyczną kolację we dwoje lub chociażby razem obejrzeć ciekawy film. Chwile spędzone wspólnie przekładają się na jakość związku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza