Trwa ładowanie...

Recepta

Recepta bywa dla części z nas nieczytelna. I to nie ze względu na niewyraźny charakter pisma lekarza, ale z powodu niewiedzy co oznaczają poszczególne jej części. Ile razy zdarzyło wam się wyjść z apteki z niczym, ponieważ na recepcie zabrakło ważnych informacji. Jak więc czytać receptę?...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Z jakich części składa się recepta?

 • Świadczeniodawca;
 • Pacjent;
 • Leki;
 • Lekarz.

1.1. Miejsce dla świadczeniodawcy

Recepta lekarska na samej górze zawiera informacje dotyczące świadczeniodawcy. W specjalnie ku temu przeznaczonemu okienku znajduje się numer recepty w postaci jawnej, a pod nim pieczątka z danymi świadczeniodawcy. Możemy tam przeczytać, który zakład opieki zdrowotnej wystawia receptę.

1.2. Miejsce na dane pacjenta

 • Dane pacjenta

Pod miejscem świadczeniodawcy znajdziemy okienko przeznaczone dla pacjenta. W wydzielonym miejscu lekarz wpisuje dane pacjenta (imię, nazwisko i adres). Jeżeli pacjent nie ma jeszcze 18 lat, na recepcie powinien znaleźć się jego wiek. Oprócz tego musi zostać wpisany numer PESEL (ewentualnie, jeśli pacjentem jest dziecko nie posiadające numeru, wpisać można nr PESEL jednego z rodziców, jeżeli pacjent to cudzoziemiec lekarz powinien wpisać numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości).

 • Identyfikator płatnika

Obok danych znajdują się trzy małe kwadraciki, ułożone pod sobą. W kwadraciku najwyżej położonym wpisywany jest identyfikator płatnika. Identyfikator płatnika to kody przypisane do poszczególnych oddziałów Funduszu Zdrowia odpowiadających miejscu zamieszkania (01 – Dolnośląski, 02 – Kujawsko-Pomorski, 03 – Lubelski, 04 – Lubuski, 05 – Łódzki, 06 – Małopolski, 07 – Mazowiecki, 08 – Opolski, 09 – Podkarpacki, 10 – Podlaski, 11 – Pomorski, 12 – Śląski, 13 – Świętokrzyski, 14 – Warmińsko-Mazurski, 15 - Wielkopolski, 16 – Zachodniopomorski). Jeżeli w tym miejscu stoi X oznacz to, że pacjent nie jest ubezpieczony w NFZ lub nie ma dokumentów poświadczających, że jest inaczej.

 • Kod dodatkowych uprawnień

Znajduje się w środkowym kwadraciku. Dodatkowe uprawnienia to: inwalida wojskowy (IW), inwalida wojenny (IB), zasłużony honorowy dawca krwi (ZK), osoba wykonująca powszechny obowiązek ochrony Rzeczpospolitej Polskiej (PO), pracownicy zakładów wyrobów zawierających azbest (AZ), nieubezpieczone kobiety w ciąży (CN), nieubezpieczone osoby poniżej 18 roku życia (DN), nieubezpieczone osoby, którym przysługują inne świadczenia (IN). Brak dodatkowych uprawnień oznacza się – X.

 • Kod uprawnień pacjenta wynikający z choroby przewlekłej

Recepty lekarskie, w których ostatni kwadracik prze danych pacjenta oznaczony jest P, oznaczają, że dany pacjent posiada tego typu uprawnienia. Leki refundowane są w ten sposób zaznaczane. Dzięki temu pacjent dostaje tanie leki na receptę lub też całkowicie dofinansowane, w związku z czym są one bezpłatne. Brak uprawnień oznacza się – X.

1.3. Miejsce na wpisanie leku

Pod danymi pacjenta lekarz wpisuje nazwę leku, postać, dawkę, ilość, a także sposób dawkowania. Recepta z napisem „cito" oznacza natychmiastową realizację. Są też recepty lekarskie z napisami „nie zamieniać" lub „NZ" występującymi przy danym leku. Napisy te oznaczają, że dany lek nie może zostać zamieniony przez tańszy odpowiednik.

1.4. Miejsce na dane lekarza

Dane lekarza to ostatnia część recepty. Powinny się tam znaleźć jego imię i nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu (powyższe dane powinny zaleźć się na pieczątce). Stąd możecie się dowiedzieć ile ważna jest recepta lekarska. Ważność liczona jest od daty wystawienia recepty. Recepta lekarska przeważnie jest ważna przez 30 dni. Jeżeli recepta dotyczy antybiotyków – 7 dni, preparatów immunologicznych, wytwarzanych dla indywidualnego pacjent – 60 dni. W przypadku leków sprowadzanych z zagranicy – 120 dni.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza