Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Jak często robić morfologię? Lekarze zalecają: przynajmniej raz do roku

Zobacz film: "Morfoligia krwi przynajmniej raz do roku"

1. Morfologia krwi w ramach badań medycyny pracy - nowy pomysł lekarzy

Czas na powrót morfologii krwi do badań wykonywanych w ramach medycyny pracy – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda - konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, która była gościem spotkania prasowego poświęconego nowej kampanii społecznej "Odpowiedź masz we krwi".

Zdaniem ekspertki jest to ważne badanie, na podstawie którego możemy dzisiaj rozpoznać wiele chorób, w tym również choroby nowotworowe. Dodanie morfologii krwi do badań w ramach medycyny pracy sprawi, że ich wykrywalność wzrośnie.

Zobacz też: Co to jest morfologia krwi obwodowej?

2. Jak często powinniśmy robić morfologię?

Morfologia krwi to badanie, które należy wykonać przynajmniej raz w roku. Przypomina o tym dr Michał Sutkowski, zachęcając lekarzy pierwszego kontaktu do zlecania pacjentom morfologii nawet jeśli pacjent nie ma żadnych wskazujących objawów.

3. Badanie krwi a wykrywalność chorób

- Zrób morfologię krwi raz w roku i będziesz wiedział, czy nie grożą ci jakieś choroby układu krwionośnego, choroby nowotworowe krwi czy innych chorób hematologicznych – podsumowuje Aleksandra Rudnicka rzecznik polskiej koalicji pacjentów onkologicznych.

Więcej na temat tego, jak istotne jest badanie krwi dowiesz się z materiału wideo.

Zobacz też: PODSTAWOWE BADANIA OKRESOWE

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza