Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

​Jak chronić swój pęcherz?

Objawy zapalenia pęcherza są niezwykle uciążliwe i powodują znaczny dyskomfort. Infekcji można jednak zapobiec. W jaki sposób?

Zobacz film: "Czętość występowania raka pęcherza moczowego"

Dbaj o higienę miejsc intymnych. Podmywaj się maksymalnie dwa razy dziennie (w czasie miesiączki według potrzeb). Wybieraj prysznic, nie zaś długie kąpiele w wannie. Używaj specjalnych płynów do higieny intymnej (o obniżonym pH). Nie stosuj irygacji, nie używaj perfumowanych środków higienicznych oraz dezodorantów do miejsc intymnych (mogą wywołać podrażnienia, co ułatwia bakteriom wnikanie do organizmu). Te podstawowe działania pozwolą zapobiec nie tylko rozwojowi zakażenia pęcherza moczowego, ale również innym infekcjom intymnym (tj. grzybica pochwy, bakteryjna waginoza).

Pij dużo wody mineralnej (niegazowanej), co najmniej 1,5 litra dziennie. W ten sposób z pęcherza będą wypłukiwane bakterie, które w chwili osiedlenia się na jego ścianach, doprowadzają do rozwoju infekcji.

Idź do toalety w chwili, gdy poczujesz parcie na pęcherz. Nie zwlekaj, bo przetrzymywanie moczu powoduje, że czasem nie można w całości opróżnić pęcherza (a pozostała ilość moczu jest dobrą pożywką dla bakterii).

Zobacz także

Wejdź pod prysznic po współżyciu seksualnym, by dokładnie umyć miejsca intymne. Gdy cierpisz na suchość pochwy, stosuj żele nawilżające miejsca intymne (dostępne w aptece bez recepty). To pozwoli uniknąć podrażnień i otarć, znacznie zmniejszając ryzyko infekcji.

Dbaj o swój ubiór, zwłaszcza ten okrywający dolne części ciała. W chłodne dni osłaniaj nerki i brzuch, bo przemarznięcie może prowadzić do rozwoju zapalania pęcherza. Wybieraj na co dzień bieliznę bawełnianą, delikatną. Istotne jest również, by spodnie nie były za ciasne lub zbyt obcisłe.

Ostrożnie korzystaj z publicznych toalet. Najlepiej korzystać ze specjalnych jednorazowych nakładek na sedes, które warto mieć zawsze przy sobie.

Zapalenie pęcherza zdarza się u każdej kobiety co najmniej raz w życiu. Jest to infekcja bolesna, niekomfortowa. Należy więc zadbać o to, by znacznie ograniczyć ryzyko jej pojawienia się.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza