Trwa ładowanie...

Jak chirurdzy radzą sobie ze stresem?

Operacje chirurgiczne trwają nawet po kilkanaście godzin. Przez cały ten czas lekarze muszą być maksymalnie skupieni i dokładni. Jakie są ich niezawodne sposoby na koncentrację pomimo zmęczenia?

Zobacz film

1. Najdłuższe operacje

Przeciętny zabieg chirurgiczny na otwartej jamie brzusznej trwa ok. 3 godzin. W tym czasie zespół lekarz otwiera narząd, wykonuje odpowiednie czynności i zaszywa powłoki brzuszne. Takie operacje są typowe dla onkologii, w innych dziedzinach coraz częściej wykonuje się zabiegi laparoskopowo, czyli z użyciem spacjelnego sprzętu. Jest on wprowadzany do organizmu przez niewielkie rozcięcia skóry i tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj koniecznie

Najdłużej trwającymi operacjami są transplantacje narządów. Przeszczep nerki może trwać nawet 10 godzin, przeszczep wątroby - nawet 16 godzin. Lekarze są w pełnej gotowości przez cały ten czas. Na bok odkładają wówczas potrzeby fizjologiczne. Jak sobie radzą ze zmęczeniem i napięciem?

2. Muzyka łagodzi obyczaje

By zapewnić sobie długotrwałe skupienie, lekarze stosują różne techniki. Od tych prostych, jak założenie wygodnych butów i – ogólnie – stroju, do bardziej psychologicznych. Zdają sobie sprawę, że od tego zabiegu zależy zdrowie i życie pacjenta. Podchodzą do niego niezwykle poważnie i - jak zaznaczają - czasami są tak skupieni, że nie czują upływu czasu.

  • Odpowiedzialność, emocje i koncentracja, która pojawia się przed zabiegiem powodują, że lekarze bardzo się mobilizują w działaniu. Bez trudu prowadzimy operacje cztero- lub pięciogodzinne - zaznacza prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Przeczytaj koniecznie

Praca chirurgów transplantologicznych obejmuje tworzenie na nowo połączeń pomiędzy naczyniami krwionośnymi. Z kolei zabiegi onkologiczne wiążą się najczęściej z wycinaniem zmian nowotworowych.

  • Takie zabiegi to ogromny stres – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzegorz Luboiński, chirurg onkolog. - Często ten stres ma bardzo motywujące działanie, nie pozwala na rozproszenie się. Dzięki temu robimy to, co w danej chwili do nas należy – dodaje.

Ulubioną metodą dr Luboińskiego, która pomaga ograniczyć negatywny wpływ zdenerwowania jest odtwarzanie podczas zabiegu muzyki. - Bardzo lubię pracować przy muzyce. Przed zabiegiem w całym zespole ustalamy rodzaj muzyki i go włączamy. Osobiście preferuję smooth jazz, ale gdy koledzy chcą posłuchać innej muzyki – zgadzam się na to.

Muzyka na sali operacyjnej nie jest nowym elementem. Od lat stosują ją chirurdzy w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. - Wiadomo, na linii operator - lekarz asystujący - instrumentariuszka czasami zdarzają się spięcia. Muzyka je tonuje, łagodzi. Gdy byłem z wizytą w szpitalu w Kuwejcie, lekarze mieli do wyboru nawet 4 kanały radiowe z muzyką właśnie – podkreśla dr Luboiński.

3. Ważne jest doświadczenie

W wytrzymałości na stres pomaga także doświadczenie. - Jesteśmy wytrenowani. Wytrzymanie przy stole operacyjnym kilku godzin nie jest dla nad problemem, wynika to z doświadczenia - dodaje prof. Danielewski.

Bywa, że w czasie długich operacji, takich jak przeszczep wątroby, lekarze planują pracę, dzieląc się na zespoły. - W takim przypadku jeden zespół usuwa wątrobę własną pacjenta, a drugi - wkłada narząd przeznaczony do przeszczepu. Zdarza się, że w międzyczasie można zrobić kilkuminutową przerwę, by napić się wody czy kawy. Można też usiąść i odpocząć - wyjaśnia prof. Danielewski.

Istotne dla lekarzy jest także obuwie. - Korzystamy zazwyczaj z miękkich butów, dzięki nim nogi bolą mniej - kończy Luboiński.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza