Trwa ładowanie...

Jak wyleczyć depresję?

Całkowite wyleczenie depresji jest możliwe pod dwoma warunkami. Po pierwsze choroba musi być wcześnie zdiagnozowana, po drugie leczenie musi być odpowiednio dobrane i trwać odpowiednio długo. Niestety, prawie 60% osób dotkniętych depresją ma nawrót choroby w ciągu 2 lat od zakończenia leczenia...

Zobacz film: "Czy depresja jest chorobą śmiertelną?"

spis treści

1. Wczesne podjęcie leczenia depresji

Pierwszym etapem prowadzącym do podjęcia leczenia jest wczesne rozpoznanie objawów depresji: humor depresyjny, utrata zainteresowania tym, co wcześniej sprawiało radość, zaburzenia snu, zmęczenie, problemy z koncentracją i z pamięcią, myśli samobójcze… Po zauważeniu pierwszych oznak choroby niezwykle ważna jest szybka konsultacja z lekarzem. Im później rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo nawrotów choroby. Co więcej, powtarzające się okresy depresji prowadzą do depresji chronicznej, a szanse na jej całkowite wyleczenie są dużo mniejsze.

2. Farmakologiczne leczenie depresji

Depresja jest prawdziwą chorobą, która nie przechodzi sama, lecz musi być leczona farmakologicznie. Należy pamiętać o tym, że efekty kuracji nie są natychmiastowe, dlatego nie warto co chwilę zmieniać antydepresantów. Potrzeba od 4 do 6 tygodni kuracji lekami antydepresyjnymi, podawanymi w odpowiedniej dawce, żeby ocenić skuteczność leczenia. Zazwyczaj już w początkowej fazie brania antydepresantów pojawiają się skutki uboczne, co może zniechęcić część pacjentów. Nie należy natomiast przerywać leczenia przed całkowitym ustąpieniem objawów. Częściowa poprawa nie wystarczy.

3. Długofalowe leczenie depresji

Po całkowitej remisji objawów depresji, leczenie musi być prowadzone jeszcze przez ok. 4 do 6 miesięcy. Tylko to gwarantuje dobre rezultaty kuracji i pozwala uniknąć nawrotów choroby. Całkowite wyleczenie pierwszej, ostrej fazy depresji znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych stanów depresyjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wybór psychoterapii przy depresji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza