Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak być niedostępną dla bakterii i grzybów w wakacje?

W trakcie wakacyjnego wyjazdu korzystamy z dobrodziejstw lata w sposób optymalny. Trudno nawet wyobrazić sobie letni wypoczynek bez kąpieli słonecznych i pluskania się w basenie. Niestety, w publicznych kąpieliskach jesteśmy narażone na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są odpowiedzialne za przykre dolegliwości w obrębie układu moczowo-płciowego. Zakażeniom intymnym sprzyja również wysoka temperatura oraz noszenie obcisłych ubrań z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Nawet prawidłowa higiena osobista nie jest w stanie zneutralizować działania tak niekorzystnych czynników na zdrowie intymne kobiety. Infekcjom dróg moczowo-płciowych można jednak zapobiegać.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

spis treści

1. Jak objawiają się zakażenia intymne?

Mimo iż infekcje pochwy nie należą do ulubionych tematów rozmów kobiet, aż co trzecia z nich doświadcza bakteryjnego zakażenia pochwy, infekcji pierwotniakowych lub drożdżycy. Infekcja bakteryjna pochwy może przebiegać bezobjawowo, ale zwykle towarzyszą jej upławy o charakterystycznym rybim zapachu. Pieczenie i świąd pochwy to rzadkość przy zakażeniu bakteryjnym, dlatego wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z obecności stanu zapalnego. Brak diagnozy i leczenia może mieć, niestety, poważne następstwa. Nieleczone zakażenia bakteryjne pochwy mogą bowiem prowadzić m.in. do niepłodności lub powikłań ciążowych.

W przeciwieństwie do infekcji o podłożu bakteryjnym, zakażenia grzybicze dają zwykle o sobie znać. Kobieta zauważa u siebie białe upławy o serowatej konsystencji i świąd okolic intymnych. Leczenie grzybicy pochwy to długotrwały proces, a sama infekcja u wielu pań ma tendencję do nawracania. Jeśli doświadczyłaś tego na własnej skórze, a jesteś osobą aktywną seksualnie, powinnaś uświadomić sobie, że twój partner także powinien poddać się leczeniu. W przeciwnym razie będziecie się wzajemnie zarażać, a objawy grzybicy będą nawracać mimo terapii.

2. Jak uchronić się przed zakażeniami dróg moczowo-płciowych?

Zdrowie intymne kobiety
Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i

zobacz galerię

W profilaktyce infekcji intymnych najważniejszym elementem jest higiena osobista . Staranne mycie okolic narządów płciowych płynem do higieny intymnej o niskim pH to podstawa, zwłaszcza podczas miesiączki lub w okresie ciąży . Nie należy jednak popadać w przesadę. Irygacje pochwy w celu „wypłukania” bakterii to poważny błąd, gdyż usunięte zostają korzystne szczepy bakterii, utrzymujące właściwe pH pochwy. Gdy dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej dróg moczowo-płciowych, znacząco zwiększa się ryzyko infekcji intymnych, zbyt mała liczba bakterii kwasu mlekowego nie jest bowiem w stanie ograniczać namnażania się patogenów. Odradza się również stosowanie myjek lub gąbek, które są siedliskiem bakterii.

O higienę intymną należy dbać codziennie, ale podczas miesiączki zabiegi higieniczne warto potraktować priorytetowo. Odpowiednio częsta zmiana tamponów lub podpasek pozwala uniknąć infekcji dróg rodnych, a oczyszczanie okolic narządów płciowych chusteczkami do higieny intymnej pomaga czuć się świeżo także wtedy, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości umycia się.

Profilaktyka infekcji intymnych polega również na właściwym doborze bielizny. W upalne dni warto odłożyć do szuflady satynowe majtki i stringi. Dużo lepszym wyborem jest bawełniana, dość luźna bielizna, która przepuszcza powietrze. Zdrowiu intymnemu sprzyja także zakwaszanie okolic intymnych przed kąpielą na basenie, opalaniem w solarium lub innymi potencjalnie ryzykownymi zachowaniami. Właściwe pH pochwy pomoże zapewnić żel nawilżający (np. prOVag żel), który łagodzi podrażnienia i dodatkowo chroni drogi moczowo-płciowe przed chorobotwórczymi bakteriami oraz grzybami. Ryzyko wystąpienia infekcji pochwy można zmniejszać również za pomocą doustnych preparatów probiotycznych (np. prOVag), które korzystnie oddziałują nie tylko na przewód pokarmowy, ale i na drogi moczowo-płciowe. W składzie probiotyków znajdują się bowiem bakterie kwasu mlekowego, które zwalczają patogeny i nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Kobiety, którym zależy na szybszym działaniu probiotyku (np. po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia pochwy), powinny skorzystać z preparatu aplikowanego dopochwowo, takiego jak inVag.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza