Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie randkować online?

Portale randkowe zastąpiły swatki i tradycyjne metody poznawania partnerów. Coraz więcej osób korzysta z nich, by znaleźć miłość albo poznać interesujących ludzi. Jak bezpiecznie randkować online? Oto kilka rad, które pozwolą uniknąć rozczarowań.

spis treści

1. Tworzenie profilu

Tworząc swój profil na portalu randkowym, musimy chronić naszą tożsamość i prywatne informacje. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa to zachowanie anonimowości. Wybierajmy login, który nie zawiera żadnych osobistych danych (np. nazwiska) ani innych charakterystycznych informacji, po których można nas łatwo rozpoznać. W profilu nie należy umieszczać numeru telefonu, adresu e-mail, adresu domowego. Unikajmy kontrowersyjnych loginów oraz takich, które mają silne konotacje seksualne. Prowokacyjne nazwy użytkowników przyciągają nie te osoby, których szukamy. Warto zachować ostrożność przy logowaniu (nie używać komputera w pracy) oraz przy otwieraniu załączników z maili od innych randkowiczów.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

2. Wirtualna komunikacja

Przy poznawaniu nowych osób online nie należy się spieszyć. Nie warto działać pod wpływem emocji – poznanie atrakcyjnej i miłej osoby, to jeszcze nie powód, by dzielić się z nią historią życia i szczegółowo opowiadać o sobie. Jeśli znajomość ma przyszłość, będzie jeszcze czas na poznawanie wszystkich detali z życia. Randki online bywają fascynujące, ale zmienisz zdanie, kiedy mężczyzna z bajki okaże się oszustem. Zanim przejdziesz na kolejne etapy znajomości, zrób własne dochodzenie i sprawdź, czy osoba rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Zacznij od wyszukiwarki internetowej i portali społecznościowych. Pamiętaj, że każda prośba o pieniądze jest podejrzana. Nowo poznana osoba nie powinna prosić o pożyczkę od kogoś, kogo w ogóle nie widziała na żywo. Internet roi się od finansowych oszustów, dlatego przy sugestii o ciężkiej sytuacji z pieniędzmi, powinna zapalić ci się czerwona lampka.

3. Spotkania w realnym świecie

Kiedy po tygodniach wymiany e-maili i rozmów telefonicznych dochodzi do spotkania na żywo, powinniśmy zachować umiar w podekscytowaniu i myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nasz towarzysz jest nieznajomym bez względu na to, jak długo znamy się przez Internet. Właśnie dlatego należy zachować ostrożność i podejść do randki z realnymi oczekiwaniami. Przed wyjściem powiadom znajomych i rodzinę gdzie wychodzisz i o której wrócisz. Randkę zorganizujcie w miejscu publicznym. Podczas kolacji nie pij zbyt dużo alkoholu i zawsze miej pod ręką telefon. Jeśli podczas spotkania poczujesz się niezręcznie lub coś wzbudzi twój niepokój, nie wahaj się i wyjdź.

4. Ochrona przed oszustami

Niestety, nie wszyscy zakładający profile w serwisach randkowych mają dobre intencje i szukają prawdziwej miłości. Wiele osób wykorzystuje bezbronnych i samotnych dla własnych korzyści. Oszustom zwykle chodzi o jedno – pieniądze. Jeśli partner poznany przez Internet zbyt szybko deklaruje miłość lub prosi o wsparcie finansowe, zachowaj czujność i wycofaj się ze znajomości. Nieprzyjemne maile, szantaż emocjonalny i obrażanie to sygnały, że jak najszybciej należy zakończyć wszelkie kontakty i zgłosić sprawę do właścicieli portalu, a nawet na policję.

Miłość przez Internet to symbol naszych czasów, w których media i wirtualne serwisy zastępują bezpośrednie kontakty. Znalezienie partnera przez portale randkowe jest możliwe, ale warto wiedzieć, jak bezpiecznie randkować w Internecie. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie zawodów sercowych, ale też strat materialnych. Jakie wy macie doświadczenia z randkami online?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak bezpiecznie randkować online?
Jak bezpiecznie randkować online? (Zdjęcie kobiety korzystającej z serwisu randkowego / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza