Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jajniki - charakterystyka, ból jajników, choroby

Jajniki są narażone na różne choroby (m.in. rak jajnika). Choroby jajników stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, więc taka dolegliwość jak ból jajników nie powinna być lekceważona. Aby wykryć zmiany w tych gruczołach, należy raz w roku udać się do ginekologa, który wykona USG dopochwowe. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podbrzusza i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenia jajników.

Zobacz film: "Bóle owulacyjne"

spis treści

1. Charakterystyka jajników

Jajniki to dwa gruczoły rozrodcze kobiet – odpowiednik jąder u mężczyzn. Jajniki znajdują się wewnątrz jamy otrzewnej; ich górne bieguny łączą się z jajowodami. Zadaniem jajników w organizmie kobiety jest wytwarzanie komórek jajowych (dojrzewa w nich pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową) i wydzielanie żeńskich hormonów płciowych.

2. Przyczyny bólu jajników

Jak rozpoznać ból jajników? Jest to ból w podbrzuszu w postaci ukłucia lub rozpierania. Przypadłość ta może pojawić się w prawej lub lewej jego części. Nie ma jednej przyczyny bólu jajników. Jako powód dolegliwości bólowych można wskazać owulację. Ból towarzyszący uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu jest naturalny. Jeśli nie występują dodatkowe objawy, nie ma powodu do niepokoju.

Pierwsze oznaki raka jajnika
Pierwsze oznaki raka jajnika [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

Przyczyną bólu jajników może być zespół napięcia przedmiesiączkowego na kilka dni przed menstruacją. Ból ten, oprócz wahań nastroju i zmęczenia, jest typowym symptomem dla PMS. Ból jajników może występować również w czasie stosunków płciowych jako znak, że kobieta żyje w permanentnym stresie.

Jeżeli bólowi jajników współtowarzyszą inne objawy, takie jak nudności i wydzielina z pochwy, może być symptomem chorób kobiecych, takich jak m.in. torbiel jajnika, zapalenie przydatków i endometrioza.

3. Na jakie choroby narażone są jajniki?

3.1. Charakterystyka i objawy raka jajników

Rak jajnika to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór narządu rodnego. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje rak szyjki macicy. W grupie ryzyka znajdują się kobiety po menopauzie(które przekroczyły 50. rok życia), otyłe i bezdzietne (ryzyko zachorowania spada wraz z liczbą urodzonych dzieci). Wzmożoną czujność powinny zachować kobiety, których krewne chorowały na raka jajnika, raka piersi lub raka trzonu macicy.

Rak jajnika daje objawy dopiero po pewnym czasie, dlatego 3/4 kobiet w chwili postawienia diagnozy jest już w zaawansowanym stadium choroby. Cierpią one z powodu niestrawności i wrażenia ucisku w brzuchu. Mogą zaobserwować zwiększenie obwodu brzucha, co powinno wzbudzić czujność, jeśli nie zmieniały diety. W zaawansowanej fazie choroby pojawiają się zaparcia i problemy z oddawaniem moczu. Objawy te wywołuje ucisk rozrastającego się jajnika na jelito grube i pęcherz moczowy. Leczenie raka jajnika obejmuje operację i chemioterapię.

3.2. Charakterysyka i objawy zapalenia jajników

Zapalenie jajników to inaczej zapalenie przydatków, do którego zalicza się również zapalenie jajowodów. Chorobę wywołują bakterie. Stwierdza się ją głównie u kobiet młodych i aktywnych seksualnie. Przyczyną zapalenia jajników jest nieprawidłowa higiena intymna lub kontakt płciowy z zakażonym partnerem. Zaniechanie leczenia może skutkować niepłodnością.

Objawy zapalenia jajników to nagłe, obustronne bóle brzucha i podwyższona temperatura ciała. Ponadto kobieta może zaobserwować upławy z pochwy, plamienia pomiędzy miesiączkami i rozregulowanie cyklu. Mogą wystąpić problemy z pęcherzem, biegunki lub zaparcia. Leczenie zapalenia jajników sprowadza się do antybiotykoterapii i zażywania leków przeciwzapalnych, co trwa około tygodnia.

Zobacz także:

3.3. Charakterystyka i objawy torbieli jajnika

Przyczyną torbieli jajnika, czyli zmian wielkości orzecha, są zaburzenia hormonalne. Torbiel, inaczej cysta, może wystąpić pojedynczo lub mnogo, rozwinąć się tylko w jednym jajniku lub obu jednocześnie. Zazwyczaj jest to zmiana o łagodnym charakterze. Gdy torbiel jest duża (a może osiągnąć nawet wielkość pomarańczy), pojawiają się objawy takie jak bóle brzucha i w trakcie kontaktów seksualnych. Ponadto kobieta częściej oddaje mocz. Podstawą leczenia torbieli jajnika jest terapia farmakologiczna. Czasem konieczne jest usunięcie torbieli. Po operacji torbiele mogą powstać ponownie, więc konieczne są cykliczne badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza