Trwa ładowanie...

Jagody i borówki mogą stać się lekarstwem na wysokie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia. Według zaleceń wszyscy powinni codziennie kontrolować jego wysokość, aby w porę wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości i móc odpowiednio zareagować.

Zobacz film: "Nadciśnienie a aktywność fizyczna"

spis treści

  Niestety nadciśnienie pojawia się u co czwartej dorosłej w Polsce. Najnowsze badania sugerują, że jagody i borówki mogą być prostym rozwiązaniem tego problemu.

  Powszechnie uważa się, że wysokie ciśnienie jest głównie problemem osób starszych. Jednak coraz częściej okazuje się, że to dotyczy również osób młodszych, które kompletnie nie zdają sobie z tego sprawy.

  Jagody mogą pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia
  Jagody mogą pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia (123rf)

  O wysokim ciśnieniu mówimy, gdy wynosi ono 140/90 mmHg lub więcej. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej, może zagrażać naszemu życiu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wysokie ciśnienie krwi jest potencjalną przyczyną ataków serca, udaru mózgu, chorób nerek i otępienia.

  Jednak badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy na Florydzie wykazało, że jedząc jagody i borówki, można je skutecznie obniżyć.

  Spożywanie garstki jagód dziennie zmniejsza ciśnienie krwi o 6 proc. Naukowcy uważają, że jest to zasługa zdolności owoców do podwyższenia poziomu tlenku azotu w organizmie. Wykazali oni, że ta molekuła rozszerza naczynia krwionośne.

  Jagody są bardzo zdrowe i pyszne. Niestety sezon na nie jest bardzo krótki i trwa jedynie w lipcu. Dlatego warto być czujnym, aby najeść się nimi na cały rok. Jest to świetny dodatek do letnich deserów i ciast, a drożdżówki z jagodami są prawdziwym hitem każdego sezonu.

  Owoce mają wiele właściwości zdrowotnych. Mają dobry wpływ na zdrowie naszych oczu oraz pomagają obniżyć cholesterol. Co bardzo ważne, sprawiają, że nasze żyły stają się bardziej elastyczne. Suszone jagody mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pomagają zwalczyć m.in. biegunki.

  Istnieją również inne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Jeśli zmagamy się z tym problemem, powinniśmy zmniejszyć ilość spożywanej soli, kofeiny i alkoholu. Bardzo pomocne w wyregulowaniu ciśnienia krwi okazały się też regularne ćwiczenia, spadek wagi, rzucenie palenia i odpowiednia ilość snu.

  PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

  Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

  Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  Czasami konieczne okazuje się jednak poszukanie pomocy u lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki, które pomogą nam utrzymać ciśnienie pod kontrolą i zapobiegną niebezpiecznym wzrostom cholesterolu.

  Odkrycia naukowców z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie pomogą pomóc w opracowaniu nowych leków, które w bezpieczny i naturalny sposób pomogą obniżyć wysokie ciśnienie.

  Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wysokie ciśnienie krwi jest stanem bezobjawowym, który często określa się mianem cichego zabójcy. Wśród symptomów, które mogą wskazywać na chorobę, należy wymienić czerwone plamki na gałkach ocznych, zaczerwienienie twarzy i zawroty głowy.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza