Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Jaglica

Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis. Jaglica przyczynia się do przerostu spojówki, tworzenia się grudek i zmian bliznowatych, zmian zapalnych rogówki, co w konsekwencji może prowadzić do utraty wzroku. Do zakażenia może dojść w dzieciństwie, a blizny pojawiają się w wieku dorosłym. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) prawie 8 milionów ludzi straciło wzrok przez jaglicę. W krajach Afryki występuje nawet w 40% u dzieci.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

spis treści

1. Przyczyny jaglicy

Chlamydia trachomatis (punkty w kolorze brązowym)
Chlamydia trachomatis (punkty w kolorze brązowym)

Do zarażenia dochodzi wskutek styczności z zakażonymi przedmiotami.

zobacz galerię

Jaglica rozwija się poprzez bezpośrednie zakażenie z wydzieliny oczu czy nosa osoby zainfekowanej. Chlamydię roznoszą także owady, a także można zarazić się nią przez kontakt z rękami chorego czy też przedmiotami, np. ubraniami, ręcznikami. Jaglicy sprzyja brak higieny i dostępu do czystej wody.

Czynniki ryzyka choroby:

 • złe warunki higieniczne,
 • w terenach endemicznych choroby, dzieci w wieku od 3 do 6 lat,
 • płeć (kobiety częściej chorują, są 3 razy częściej zarażane niż mężczyźni),
 • gospodarstwa domowe w większych odległościach od źródła wody są bardziej podatne na zakażenie,
 • populacje używające latryny, mają większe ryzyko zakażenia.

2. Objawy jaglicy

W trakcie choroby w spojówce pojawiają się żółte grudki (zawierają w środku limfocyty), które rosną i pękają. Wypełnione są one substancją zakaźną, powodującą stan zapalny prowadzący do bliznowacenia. Powoduje to nieprawidłowy wzrost rzęs i zmiany w rogówce. Następstwem jest zbliznowacenie i uszkodzenie wzroku. W początkowym etapie choroby pojawiają się łagodny świąd i podrażnienie oczu oraz powiek i prowadzi to do zaburzenia widzenia i bólu oka. Pojawia się ropna i śluzowata wydzielina z oczu. Późniejsze objawy jaglicy to:

 • fotofobia (wrażliwość na światło),
 • nieostrość widzenia,
 • bóle występujące w gałce ocznej.

Nawracające zakażenia mogą powodować powstawanie blizn na górnej powiece. Blizny często ujawniają się jako białe linie przy badaniu w powiększeniu. Powieka z kolei może zostać zniekształcona. Ciągle utrzymujące się zapalenie powoduje zarysowania otaczających rzęs, co z kolei może prowadzić do zmętnienia rogówki. Wtórne zakażenia mogą spowodować rozwój owrzodzenia rogówki i ostatecznie częściową lub całkowitą utratę wzroku.

Nieleczona jaglica może doprowadzić do ślepoty.

3. Leczenie jaglicy

Zdiagnozowanie jaglicy na początku może być trudne, ponieważ w początkowym etapie występuje ona niemal bezobjawowo. W krajach endemicznych jaglicy, lekarz powinien pobrać próbkę wydzieliny z oczu i wysłać do badania laboratoryjnego na obecność bakterii Chlamydia trachomatis.

W początkowym etapie choroby w leczeniu stosowane są antybiotyki, azytromycyna w postaci maści do oczu i jamy ustnej. Dodatkowo, miejscowo także podaje się, co najmniej przez 6 tygodni, maści z tetracyklinami. Zaawansowane przypadki jaglicy wymagają leczenia chirurgicznego.

Gdy wystepuje zniekształcenie powieki, lekarz nacina powiekę z bliznami i ustawia odpowiednio rzęsy w prawidłowej pozycji. Zabieg ten wykonywany jest tylko w warunkach ambulatoryjnych, a czas jego trwania to ok. 15 minut. Jeżeli wczesniejsze zabiegi nie zmniejszają zaburzeń widzenia, można zastosować przeszczep rogówki. Wpływa to na poprawę wzroku, ale rokowania przed wykonywaniem tego zabiegu nie są zbyt pozytywne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza