Trwa ładowanie...

Jądra - rola, choroby

Choroby jąder rozwijają się w wyniku wad w budowie tych gruczołów płciowych lub zaburzeń hormonalnych. Mężczyźni najczęściej chorują m.in. na raka jąder i żylaki jąder. Niektóre ze schorzeń jąder mogą doprowadzić do niepłodności, a nawet śmierci. Co powoduje choroby jąder? Jakie są ich objawy?

Zobacz film: "Debata o raku jąder w TVN-ie. Kraśko: "To bardzo ważne. Niech panie namawiają partnerów do badań""

spis treści

1. Jądra - rola

Jądra to męskie gruczoły, które są odpowiednikami żeńskich gruczołów płciowych, czyli jajników. Zalicza się je do elementów dwóch układów: rozrodczego i endokrynnego. Funkcje jąder sprowadzają się do produkowania plemników i wytwarzania męskich hormonów płciowych, czyli androgenów (w tym testosteronu). Hormon ten decyduje o wielu cechach fizycznych mężczyzny, na przykład o jego budowie ciała i owłosieniu. Ma również wpływ na jego zachowanie.

Mężczyźni posiadają dwa jądra, które są osadzone w worku mosznowym na zewnątrz jamy brzusznej. Położenie jąder ma kluczowe znaczenie dla procesu dojrzewania plemników, któremu sprzyjają temperatury niższe niż temperatura ciała oscylująca wokół 37 stopni Celsjusza. Lewe jądro mężczyzny zwisa nieco niżej niż prawe.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu? [5 zdjęć]

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na zmęczenie i zaniżone libido. Może też dojść...

zobacz galerię

2. Jądra - choroby

2.1. Jądra - żylaki

Żylaki jąder najczęściej diagnozuje się u młodych mężczyzn. Żylaki przywrózka tworzą małe guzki ulokowane nad jądrem, gdy przepływ krwi w lewej żyle jądrowej jest utrudniony. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia i pracy oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Skutkiem żylaków jąder mogą być problemy z płodnością.

Żylaki jąder nie dają objawów. Najczęściej są wykrywane wtedy, gdy para bezowocnie stara się o dziecko i mężczyzna decyduje się wykonać badanie na bezpłodność. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się objawy takie jak ból w mosznie w czasie stosunku i podczas długotrwałej pozycji stojącej. Leczenie żylaków jąder obejmuje zabieg chirurgiczny, po którym pacjent stosuje leki przeciwbólowe i miejscowe zimne okłady.

2.2. Jąrda - wnętrostwo

Jądra kształtują się i zstępują z jamy brzusznej na zewnątrz jeszcze w czasie życia płodowego męskiego potomka w łonie matki. Po narodzinach chłopca gruczoły powinny znajdować się już w mosznie. Czasami jednak, w trakcie pokonywania tej drogi, jądro zatrzymuje się. Wówczas mówi się o wnętrostwie. Na szczęście, w ciągu pierwszego roku życia chłopca jądra zstępują z jamy brzucha. Jeśli to nie nastąpi, należy skonsultować się z chirurgiem.

Leczenie wnętrostwa obejmuje terapię hormonalną. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanych skutków, przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Kluczowy jest moment wykonania operacji – należy ją zrobić, nim chłopiec ukończy drugi rok życia. Im później zabieg zostanie przeprowadzony, tym mniejsze szanse chłopca na to, że jako dorosły mężczyzna będzie mógł mieć potomstwo. Jeżeli odwleka się czas wykonania operacji, wzrasta również ryzyko zachorowania na raka jądra.

2.3. Jądra - rak

Rak jąder to choroba, która najczęściej spotyka mężczyzn jeszcze przed 40. rokiem życia. Przyczyna nowotworu jądra nie jest znana, ale można wskazać czynniki, których występowanie sprzyja jego rozwojowi. Jednym z nich jest wnętrostwo. Niezstąpienie jądra do moszny zwiększa ryzyko zachorowania na raka tego narządu aż 17 razy!

Infekcje jąder (zarówno bakteryjne, jak i wirusowe), które nie były leczone lub ich leczenie zostało poprowadzone nieprawidłowo, także podnoszą ryzyko zachorowania na raka jądra. Nowotwór jądra może rozwinąć się także z powodu czynnika, który nie jest bezpośrednio związany z mężczyzną. Przyczyny upatruje się w nieprawidłowym przebiegu ciąży matki mężczyzny: jeśli stwierdzono u niej nadmierną ilość estrogenów w okresie, gdy kształtowały się jądra dziecka, w dorosłym życiu chłopiec może zachorować na raka tego narządu.

Jeśli rak jądra zostanie wykryty wcześnie, mężczyzna ma 100 procent szans na wyleczenie. Dlatego istotne jest, aby nie unikał wizyt u lekarza. Ponadto powinien wykonywać samodzielne badanie jąder. Leczenie raka jądra polega na usunięciu męskiego narządu. Czasami w trakcie operacji usuwa się również okoliczne węzły chłonne. Co istotne, zabieg ten nie ma znacznego wpływu na płodność mężczyzny i życie seksualne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza