Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jack Osbourne wykorzystał aktywność fizyczną, aby pokonać SM

Kiedy twoim tatą jest Ozzy Osbourne, może być ci trudno dorastać i trzymać się bezpiecznej ścieżki. Jack Osbourne mówi, że ze spokojnego, mało ruchliwego dzieciaka od razu zmienił się w "zwierzę imprezowe palące marihuanę", a potem wytrzeźwiał. Ale to też mu się znudziło.

"Zacząłem patrzeć na możliwości, na to, co mogło zwrócić moją uwagę" - powiedział Jack, obecnie w wieku 31 lat. "Zacząłem się uczyć wspinaczki i dzięki temu, że chciałem być w tym lepszy, okazało się, że muszę być w lepszej formie".

To doprowadziło do stworzenia jego własnego reality show "Jack Osbourne: Adrenaline Junkie" w 2005 roku. W programie trenował on Muay Thai w Tajlandii, pobiegł z bykami w Pampelunie, wspiął się na El Capitan w Yosemite, a to wszystko już w pierwszym sezonie.

W 2012 roku zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane, ale nie zwolnił z tego powodu.

Jack Osbourne opowiada o swojej walce z SM
Jack Osbourne opowiada o swojej walce z SM

Zaburzenie autoimmunologiczne wpływa na życie około 45-60 tys. osób w Polsce, a przebieg choroby rzadko jest przewidywalny. Osiemnaście miesięcy po jego diagnozie Jack dostał szansę, aby wziąć udział w "Tańcu z gwiazdami". Jest to fizycznie bardzo wyczerpujące i wymagające zadanie i sam powiedział, że perspektywa treningów była zniechęcająca.

"To było wyzwanie, które chciałem zrealizować, bo wszyscy myśleli, że nie jestem w stanie" - powiedział. "Chcę rozwiać mity na temat życia z SM".

Jack obliczył, że powinien zostać wykluczony z programu już po kilku tygodniach.

"Trzynaście tygodni później zastanawiałem się, w co ja się wpakowałem" - powiedział. Jednak on i jego partnerka zajęli trzecie miejsce.

Osbourne powiedział, że choroba zaczęła dawać o sobie znać na różne sposoby podczas programu tanecznego. "Zaczęłam mieć problemy z równowagą i miałem napady zmęczenia". Leczenie trwało do późnej nocy.

"Tańczyłem, a potem wracałem do domu i kładłem się do łóżka" - powiedział.

Jack nadal pozostaje aktywny mimo diagnozy.

"Nie ma dowodów naukowych wskazujących na to, że ćwiczenia pomagają walczyć z MS, ale moja filozofia jest taka, że ciało w ruchu, pozostaje w ruchu. Jestem silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej" – powiedział.

Jack ćwiczy CrossFit trzy razy w tygodniu, kontynuuje wspinaczkę i uwielbia surfować. Lubi także rajdy przygodowe i tory przeszkód, takie jak Spartan Race. Obecnie bierze udział w szkoleniu do Snajper Challenge, 48-godzinnego biegu, który obejmuje także strzelectwo sportowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Jego inną pasją jest jego strona internetowa, stworzona z pomocą ekspertów na Teva Neuroscience, która jest źródłem informacji dla innych osób z SM.

"Motywem stworzenia YouDontKnowJackAboutMS.com jest to, że spędziłem dużo czasu na poszukiwaniach informacji na temat mojej choroby, tak, aby wszystkie potrzebne mi informacje znajdowały się na jednej stronie internetowej, ale nie w taki medyczny sposób" - powiedział.

A kiedy nie mógł jej znaleźć, stworzył ją.

"Na mojej stronie prezentuję pozytywne nastawienie. Nie każdy może ćwiczyć CrossFit trzy razy w tygodniu, ale może komuś uda się wyjść z domu i pójść na spacer ze swoim psem. To jest indywidualna sprawa dla każdego" – wyjaśnił.

Jednocześnie nie zaleca ćwiczeń jako panaceum na wszystko, ale ma nadzieję, że jego komunikat będzie tak różnorodny i inspirujący, jak to tylko możliwe.

Jack powiedział, że SM jest i będzie cały czas w nim i nigdy nie zniknie. Dodał jednak, że jego perspektywa jest tym, na co ma wpływ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza