Trwa ładowanie...

Jabłko Adama (grdyka) - widoczność, funkcje, ból, zabieg zmniejszenia

Jabłko Adama to uwypuklenie pośrodku szyi, charakterystyczne dla mężczyzn o niskim, głębokim głosie. Grdyka powiększa się znacząco w okresie dojrzewania, jej ostateczna wielkość jest zauważalna po 16. roku życia. Co warto wiedzieć o jabłku Adama?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Czym jest jabłko Adama?

Jabłko Adama (grdyka, wyniosłość krtaniowa) to uwydatnienie chrząstki tarczowatej, widoczne pośrodku męskiej szyi. Jest to ruchoma struktura, która chroni krtań i fałdy głosowe.

Wyniosłość krtaniowa może powiększać się przez cały okres dojrzewania, o ile w organizmie jest odpowiednia ilość testosteronu. Składa się z tkanki chrzęstnej, podobnie jak uszy i nos. Wyraźnie zaznaczona grdyka występuje u mężczyzn z niskim, głębokim głosem. Nazwa jabłko Adama pochodzi z legendy, według której biblijny Adam zadławił się kawałkiem jabłka i owoc utknął mu w gardle.

2. Kiedy jabłko Adama staje się widoczne?

Grdyka jest charakterystycznym elementem męskiej krtani, staje się widoczna w trakcie dojrzewania, a szczególnie podczas procesu mutacji. Jej rozrost jest zauważalny między 12. a 16. rokiem życia.

Rozbudowanie jabłka Adama i wzrostu poziomu testoronu ma bezpośredni wpływ na obniżenie głosu. U dorosłych wyniosłość krtaniowa jest stale widoczna i porusza się w trakcie przełykania i mówienia. Kobiety również posiadają grydkę, ale jest ona mało widoczna.

Powiększenie jabłka Adama u kobiet nie jest naturalne i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Zwykle przyczyną są zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne. W sporadycznych przypadkach rozrost grdyki wynika z choroby nowotworowej, zlokalizowanej w obrębie tarczycy lub krtani.

3. Funkcje jabłka Adama

  • ochrona ścian i przedniej części krtani,
  • ochrona strun głosowych,
  • obniżenie głosu.

Grdyka nie wpływa na funkcjonowanie organizmu i nie bierze udziału w procesach fizjologicznych. Kliniki chirurgii plastycznej mają w swojej ofercie zmniejszenie chrząstki tarczowatej. Zabieg jest zwykle wykonywany u osób z bardzo wyraźnym jabłkiem Adamem lub u mężczyzn po zmianie płci na żeńską. Korekta chirurgiczna nie powoduje zmian w barwie ani głębokości głosu.

Zobacz także:

4. Ból jabłka Adama

Ból grdyki w większości przypadków jest wywołany urazem mechanicznym. Szczególnie narażone są na to osoby, które biorą udział w sportach kontaktowych. Na skutek uderzenia w szyję może dojść do przesunięcia tchawicy i krtani, co przekłada się na duszność, trudności w połykaniu i ślinotok. W ekstremalnych przypadkach rozpoznaje się dodatkowo uszkodzenie nerwów, przełyku lub gardła.

5. Zabieg zmniejszenia jabłka Adama

Zmniejszenie jabłka Adama (redukcja chrząstki krtani) to popularny zabieg w klinikach chirurgicznych. Decydują się na niego osoby, które nie są zadowolone z wielkości grdyki lub są w trakcie procesu zmiany płci.

Lekarz w ciągu około 30 minut jest w stanie optycznie zmienić wygląd uwypuklenia. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a w przypadku braku komplikacji pacjent z reguły następnego dnia wraca do domu.

W późniejszym czasie chory powinien dwukrotnie pojawić się na wizycie kontrolnej. Zmniejszenie jabłka Adama może osłabić siłę głosu, ale zwykle jest to krótkotrwały stan, który wynika z obrzęku po operacji.

Warto wspomnieć, że możliwy jest również zabieg powiększenia jabłka Adama, który gwarantuje uzyskanie bardziej męskiego wyglądu, co szczególnie cenią osoby po zmianie płci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza