Trwa ładowanie...

Izraelscy naukowcy twierdzą, że potrafią wyleczyć raka trzustki w 14 dni

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzą, że odkryli skuteczny sposób leczenia raka trzustki. Z ich badań wynika, że mogą zredukować liczbę komórek rakowych nawet o 90 proc.

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

1. Rak trzustki – nowe leczenie

Rak trzustki to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów. Większość pacjentów, którym została postawiona diagnoza, nie żyje więcej niż 5 lat.

Badania przeprowadzone przez prof. Malkę Cohen-Armon i jej zespół we współpracy z zespołem dr Talii Golan w Cancer Research Center w Sheba Medical Center wykazały, że cząsteczka PJ34 wstrzyknięta dożylnie powoduje zniszczenie komórek rakowych.

Lek na raka trzustki
Lek na raka trzustki (iStock)

Badania były przeprowadzone na myszach, którym wszczepiono ludzkiego raka trzustki. Po 14 dniach wstrzykiwania PJ34 zaobserwowano zmniejszenie ilości komórek rakowych o 90 proc.

"Ta cząsteczka powoduje anomalię podczas mitozy ludzkich komórek rakowych, powodując szybką śmierć komórek"- powiedziała Cohen-Armon.

Naukowcy nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych po zastosowaniu terapii z cząsteczką PJ34.

Badacze nie mogą stwierdzić, czy leczenie może przedłużyć żywotność pacjenta, jednak zakładają, że taki efekt może nastąpić, kiedy komórki rakowe zostaną wyeliminowane.

Wysoka umieralność pacjentów z rakiem trzustki
Wysoka umieralność pacjentów z rakiem trzustki (iStock)

Głównym powodem wysokiej umieralności jest brak możliwości wczesnego wykrycia raka trzustki oraz bardzo agresywny jego przebieg. Już w chwili rozpoznania nowotwór ten jest zwykle mocno zaawansowany. Zaledwie u 15-20 proc. chorych można przeprowadzić operację usunięcia guza.

Próby na ludziach mają rozpocząć się za dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza