Trwa ładowanie...

Izotretynoina - charakterystyka, przeciwwskazania, skutki uboczne

Bolesne wykwity skórne stają się współcześnie problemem coraz większej liczby osób. Na trądzik uskarża się nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale także dorośli. Istnieje wiele metod walki z tym problemem. Jednym z nich jest stosowanie izotretynoiny. Co warto wiedzieć na jej temat?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Charakterystyka izotretynoiny

Izotretynoina to syntetyczna pochodna witaminy A, która znalazła zastosowanie w leczeniu różnych postaci trądzikowych zmian skórnych. Może być przyjmowana doustnie lub miejscowo. Choć dokładny mechanizm działaniaizotretynoiny nie został dotychczas dokładnie wyjaśniony, udowodniono, że substancja ta sprzyja zahamowaniu nadmiernej produkcji łoju, w dużym stopniu odpowiedzialnego za powstawanie nieestetycznych wykwiów. Dodatkowo, wchłaniając się z przewodu pokarmowego, działa przeciwzapalnie. Stosowanie izotretynoiny zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z ciężką postacią trądziku (przede wszystkim trądziku guzkowatego i skupionego) w sytuacji, kiedy tradycyjne leczenie za pomocą środków o działaniu przeciwbakteryjnym okazało się nieskuteczne. Dzięki szeregowi prowadzonych badań izotretynoina coraz częściej jest wykorzystywana jednak także w przypadku schorzeń o nieco mniejszym nasileniu, zwłaszcza jeżeli istnieje ryzyko powstania blizn.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,...

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania do stosowania

Chociaż lek uchodzi za niezwykle skuteczny, nie każdy może skorzystać z takiej formy terapii. Podstawowym przeciwwskazaniem jest oczywiście nadwrażliwość na izotretynoinę lub którykolwiek inny składnik leku. Stosowania zawierających izotretynoinę preparatów zabrania się kobietom spodziewającym się dziecka (substancja może spowodować uszkodzenie płodu) oraz karmiącym piersią. W czasie trwania leczenia, a także na miesiąc przed i po jego zakończeniu istotne jest także stosowanie skutecznej terapii antykoncepcyjnej.

Izotretynoiny powinny unikać również osoby cierpiące na depresję i niewydolność wątroby. Nie jest wskazane łączenie go z antybiotykami. Zarówno w czasie trwania kuracji, jak i przez sześć miesięcy po jej zakończeniu należy wystrzegać się depilacji woskiem, a także innych zabiegów prowadzących do ścierania naskórka, np. peelingów – lek nie może być stosowany, jeżeli skóra jest podrażniona lub uszkodzona. Z tych samych względów zażywając preparaty z izotretynoiną zaleca się unikanie długotrwałej ekspozycji na oddziaływanie szkodliwego promieniowania słonecznego.

3. Skutki uboczne stosowania izotretynoiny

Izotretynoina uchodzi niestety za lek bardzo niebezpieczny – jej stosowanie może wiązać się wystąpieniem licznych efektów ubocznych, których nasilenie jest uzależnione od dawkowania. Do najczęściej występujących komplikacji zalicza się wysuszenie i swędzenie skóry, skutkujące krwawieniami, suchość błony śluzowej nosa, a także zapalenie błon śluzowych warg oraz spojówek. Ponadto naskórek często ulega złuszczeniu, skóra staje się nadwrażliwa, na jej powierzchni zaś może wystąpić wysypka rumieniowa. Niejednokrotnie jako skutek uboczny przyjmowania izotretynoiny pojawiają się bóle kostno-stawowe oraz bóle pleców – dotyczy to przede wszystkim pacjentów w okresie dojrzewania. Nieco rzadziej występującymi skutkami ubocznymi spowodowanymi przez izotretynoinę są bóle głowy, zwiększenie poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi, a także białkomocz oraz krwiomocz.

Lekarze zwracają uwagę na możliwy negatywny wpływ izotretynoiny na psychikę pacjenta. Odnotowano przypadki rozwoju depresji, wahań nastroju czy stanów lękowych, a nawet agresji, chociaż środowisko medyczne nie jest w pełni zgodne co do tego, czy na rozwój zaburzeń tego typu faktycznie wpłynęła izotretynoina. Do grupy innych komplikacji występujących rzadko, a więc u 0,1–0,01 proc. pacjentów, zalicza się skórne reakcje alergiczne oraz anafilaktyczne, a także łysienie.

Najrzadziej natomiast odnotowuje się przypadki, kiedy to stosowanie izotretynoiny powoduje zaostrzenie zmian skórnych. Może wystąpić ponadto nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach, osłabienie paznokci, które stają się kruche i łamliwe, a także przebarwienia skórne. W przypadku niektórych pacjentów zażywających izotretynoinę jest możliwe wystąpienie nadwrażliwości na światło, nadpotliwości oraz powiększenia węzłów chłonnych. Do wymienionych efektów ubocznych dodać należy problemy z widzeniem, drgawki, kłopoty ze słuchem oraz zapalenie jelit.

Izotretynoinę należy stosować pod ścisłym nadzorem lekarza. Wiele osób decyduje się podjąć leczenie na własną rękę, zakupując preparaty z izotretynoiną w niesprawdzonych źródłach, przez co w jeszcze większym stopniu narażają się na wystąpienie niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji. Pamiętajmy, że trądzik nie jest jedynie defektem urody – często świadczy o chorobie, dlatego konsultacja z dermatologiem przed rozpoczęciem zażywania jakichkolwiek preparatów jest po prostu konieczna.

Następny artykuł: Leczenie trądziku kosmetycznego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.