Trwa ładowanie...

Ismigen – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Ismigen to szczepionka zawierająca różne szczepy bakterii. Jest wskazana do stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom oraz leczenia ostrych, podostrych i nawracających lub przewlekłych zakażeń dróg oddechowych. Stosuje się ją podjęzykowo. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Szczepionka na grypę. Problem z dostępnością preparatu"

spis treści

1. Co to jest Ismigen?

Ismigen to szczepionka w formie tabletek podjęzykowych, która zawiera różne szczepy bakterii. Stosuje się ją zarówno profilaktycznie, w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom, jak i w leczeniu ostrych, podostrych nawracających lub przewlekłych zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Lek jest zalecany dzieciom d (od 3 lat), młodzieży i dorosłym. Należy do grupy leków immunostymulujących.

Każda tabletka Ismigen zawiera 7 mg lizatu bakterii:

 • Staphylococcus aureus 6 miliardów,
 • Streptococcus pyogenes 6 miliardów,
 • Streptococcus (viridans) oralis 6 miliardów,
 • Klebsiella pneumoniae 6 miliardów,
 • Klebsiella ozaenae 6 miliardów,
 • Haemophilus influenzae 6 miliardów,
 • Neisseria catarrhalis 6 miliardów,
 • Streptococcus pneumoniae 6 miliardów, w tym: typ TY1 - 1 miliard, typ TY2 - 1 miliard, typ TY3 - 1 miliard, typ TY5 - 1 miliard, typ TY8 - 1 miliard, typ TY47 - 1 miliard),
 • 43 mg glicyn.

Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna uwodniona, magnezu stearynian, amonowy glicyryzynian, wyciąg ze sproszkowanej mięty.

Preparat sprzedawany jest wyłącznie na recepte i nie podlega refundacji. Dostępne są opakowania po 30 sztuk (3 blistry po 10 tabletek podjęzykowych). Cena Ismigen wynosi około 100 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Działanie szczepionki Ismigen

Celem podawania szczepionki Ismigen jest uodpornienie organizmu. Mechanizm działania leku polega na zwiększeniu odporności organizmu przeciwko patogenom, które są odpowiedzialne za zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. To dlatego w składzie szczepionki znajdują się te bakterie, które zakażenie dróg oddechowych wywołują najczęściej. Ponadto lek wykazuje działanie ochronne przy nawracających zakażeniach układu oddechowego.

Wśród pacjentów Ismigen opinie ma bardzo dobre. Autorzy wypowiedzi, które można znaleźć w internecie, podkreślają przede wszystkim skuteczność szczepionki. Wiele osób twierdzi, że od czasu kuracji skończyły się ich kłopoty z gardłem czy częstym zapaleniem oskrzeli.

Ponadto warto podkreślić, że udokumentowano takie efekty działania szczepionki Ismigen jak:

 • zmniejszona liczba nawrotów zakażeń,
 • krótszy okres utrzymywania się gorączki podczas infekcji,
 • rzadsze stosowanie antybiotyków.

3. Dawkowanie i stosowanie Ismigen

Ismigen należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczepionkę stosuje się doustnie, podjęzykowo. Oznacza to, że tabletkę należy rozpuścić pod językiem.

Zalecana dawka u dorosłych

W leczeniu stanów ostrych: jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuścić pod językiem. Stosować aż do ustąpienia objawów przez co najmniej dziesięć dni.

W leczeniu długotrwałym: jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuszcza się ją pod językiem. Stosuje przez dziesięć kolejnych dni w miesiącu, przez okres 3 miesięcy.

Zalecana dawka u dzieci i młodzieży:

 • w leczeniu stanów ostrych: jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuszcza się ją pod językiem. Stosuje aż do ustąpienia objawów przez co najmniej dziesięć dni.
 • w leczeniu długotrwałym: jedna tabletka dziennie przed jedzeniem, rozpuszcza się ją pod językiem. Stosuje przez dziesięć kolejnych dni w miesiącu, przez okres 3 miesięcy.

Warto pamiętać, że linia podziału na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku

Leku Ismigen nie mogą zażywać pacjenci, którzy są uczuleni na substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu. Ze względu na brak dostępnych danych należy unikać przyjmowania szczepionki w okresie ciąży i laktacji. Leku nie podaje się również dzieciom poniżej 3. roku życia.

5. Działania niepożądane

Jak każdy lek, także Ismigen może powodować działania niepożądane. Może się pojawić:

 • ból gardła,
 • pokrzywka, wysypka, świąd i obrzęki,
 • gorączka i ból głowy,
 • wymioty i ból brzucha.

Wszelkie objawy niepożądane zostały wymienione w ulotce. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza